emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Awaria przepustnicy
Motoryzacja

Awaria przepustnicy – objawy wskazujące na awarię

W samochodzie bardzo wiele elementów wymaga systematycznej wymiany. Dzięki regularnym kontrolom możliwe jest wyłapanie nie tylko drobnych usterek, ale również poważniejszych awarii. Pamiętać należy o tym, że w wielu sytuacjach to właśnie auto daje wyraźne sygnały, że pod maską dzieją się złe rzeczy. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych kierowców, którzy chcą dowiedzieć się, jakie objawy wskazują na uszkodzoną przepustnicę.

Co to jest przepustnica?

Przepustnica – najprościej rzecz mówiąc – to rodzaj zaworu motylkowego, który składa się z korpusu i klapki wykonanej w całości ze stali. Przepustnica zamontowana jest bezpośrednio w kanale dolotowym za filtrem powietrza. Wspomniany korpus przepustnicy posiada na środku specjalny otwór ssący. To właśnie przez ten otwór przepływa powietrze, które oczyszczane jest przez filtr. Jeżeli chodzi o klapkę, to odpowiada ona za regulowanie ilości przepływającego powietrza przez przepustnicę. W starych samochodach klapka przepustnicy najczęściej fizycznie połączona była bezpośrednio z pedałem gazu za pomocą specjalnej metalowej linki. W nowych samochód klapka może poruszać się przy pomocy zaawansowanego silnika elektrycznego sterowanego sygnałem pochodzącym z potencjometru (zamontowanego przed pedałem gazu). Jeżeli pedał gazu jest naciśnięty, to wówczas klapka przepustnicy unosi się, dzięki czemu do komory spalania może trafić zdecydowanie więcej powietrza. Jeżeli pedał gazu jest stopniowo odpuszczany, to wówczas klapka się zamyka. Jak łatwo się domyślić w takiej sytuacji dopływ powietrza do silnika jest ograniczony. 

Awaria przepustnicy – objawy

Czujnik przepustnicy jak powszechnie wiadomo pracuje w bardzo ciężkich warunkach. Narażony jest on nie tylko na drgania, ale również na zabrudzenia i uszkodzenia elektryczne. Awaria czujnika może mocno utrudnić nawet bardzo proste czynności. Pierwszymi objawami na które należy zwrócić uwagę jest nierówna praca silnika, a dokładniej mówiąc charakterystyczne szarpanie silnika podczas jazdy. Oprócz dokuczliwego szarpania może pojawić się także przygasanie na biegu jałowym. Awaria przepustnicy objawia się również tym, że występuje opóźniona reakcja w czasie dodawania gazu. Jeżeli pojawią się mniejsze lub większe problemy z uruchomieniem silnika, to warto jak najszybciej skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika. Dobry kierowca powinien zauważyć również zwiększone zużycie paliwa

Co zrobić gdy dojdzie do awarii przepustnicy?

W pierwszej kolejności należy oczywiście dokładnie zweryfikować, czy wymienione powyżej objawy dotyczą właśnie uszkodzenia przepustnicy. Pamiętać należy o tym, że objawy mogą w rzeczywistości wskazywać na coś zupełnie innego. Bardzo częstą usterką, która generuje niepokojące objawy jest na przykład niedrożny filtr powietrza. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia czujnika, to wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana starej części na nową. Aby znacząco przedłużyć żywotność przepustnicy, pamiętać należy o jej systematycznym czyszczeniu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty w formie sprayu, dzięki którym można dokładnie wyczyścić przepustnicę. 

Ile kosztuje naprawa przepustnicy w samochodzie?

Jak wspomniano powyżej niestety nie ma możliwości naprawy czujników. Dobry mechanik może jedynie naprawić przewód elektryczny, który łączy czujnik bezpośrednio z komputerem. Jeżeli czujnik jest zintegrowany z przepustnicą, to w takiej sytuacji należy wymienić cały podzespół. Jak łatwo się domyślić z ekonomicznego punktu widzenia w najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy mogą zdjąć czujnik i wymienić go na nowy. Za sam czujnik zapłacimy od 30 do 150 zł. Do podanej kwoty należy oczywiście doliczyć ok. 100 zł za wizytę u mechanikaW wariancie z całą przepustnicą koszty wyniosą od 200 do 300 zł (plus robocizna). Kwoty uzależnione są tak naprawdę od modelu konkretnego pojazdu. Przepustnica w samochodzie zazwyczaj nie działa prawidłowo z powodu zabrudzenia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że przed wymianą warto najpierw dokonać czyszczenia. Pamiętać należy także o tym, że nie warto jeździć autem, które ma uszkodzoną przepustnicę.

Sprawdź nasze usługi – serwis Gemma Kraków!