emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Jak kupić dobry używany samochód
Motoryzacja

Jak kupić dobry używany samochód? Na co zwracać uwagę?

Coraz więcej z nas nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez samochodu. Własne auto oznacza ogromną niezależność i łatwość podróżowania bez konieczności dostosowywania się do rozkładu jazdy komunikacji publicznej. Zakup samochodu to jednak zawsze duży wydatek, który dodatkowo zwiększa się, jeśli decydujemy się postawić na pojazd z salonu. Dlatego coraz więcej osób stawia na samochody używane. Pojawia się jednak pytanie na co zwracać uwagę, aby wybierać wyłącznie samochody używane dobrej jakości. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Od czego zacząć poszukiwania używanego samochodu?

Poszukiwania samochodu należy zacząć zawsze od określenia budżetu. To on warunkuje to, jakie pojazdy będą mogły znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań. Wiedza na temat pieniędzy, którymi dysponujemy kształtuje cel, który możemy przed sobą postawić. Warto jednak pamiętać, że im niższa kwota, tym starsze auto kupimy. Może to oznaczać więcej problemów technicznych, które trzeba będzie usunąć po zakupie. Warto więc zarezerwować sobie kwotę również na tak zwany pakiet startowy. 

Jeśli interesują nas wyłącznie samochody używane dobrej jakości, należy postawić przede wszystkim na sprawdzone źródło. Bardzo dobrze sprawdza się poczta pantoflowa. Warto poinformować znajomych, że szukamy używanego samochodu w dobrym stanie. Być może znają kogoś, kto właśnie wymienia auto i chce pozbyć się tego, które było użytkowane dotychczas. Dobrym wyborem są również sprawdzone, cieszące się doskonałą opinią wśród klientów komisy. W tych najlepszych ceny może nie są najniższe, ale mamy pewność, że kupujemy samochód z pewnego źródła w dobrym stanie technicznym. Warto także szukać na różnego rodzaju forach dla miłośników motoryzacji.

Jak zweryfikować dokumenty pojazdu i stan techniczny?

W przypadku zakupu używanego auta bardzo ważna jest kwestia weryfikacji dokumentów. Zaleca się zrobić to jeszcze zanim zdecydujmy się sprawdzić stan techniczny pojazdu. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie wady prawne generują najwięcej problemów i mogą skutkować nawet utratą pojazdu. Koniecznie trzeba zweryfikować numer VIN – ten na nadwoziu i wszystkich dokumentach musi być ten sam, jeśli się różni, samochodu pod żadnym pozorem nie należy kupować. Weryfikacja powinna objąć również dowód rejestracyjny i kartę pojazdu – należy sprawdzić, czy w dokumentach tych nie znajduje się informacja o kredycie, leasingu bądź jakimkolwiek zastawie. Jeśli tak, lepiej szukać innego samochodu. 

Zanim przejdziemy to sprawdzenia stanu technicznego należy zweryfikować jeszcze polisę OC oraz kartę pojazdu. Jeśli auto nie ma ubezpieczenia wykupionego na rok, w naszej głowie powinna zaświecić się czerwona lampka. Wątpliwości powinny budzić krótkie polisy. Należy również sprawdzić, czy osoba, która chce nam sprzedać auto jest faktycznie jego właścicielem. Jeśli wszystkie dokumenty są w porządku, a nas interesują samochody używane dobrej jakości, należy przystąpić do weryfikacji stanu technicznego pojazdu. Najrozsądniej jest postawić na autoryzowaną stację obsługi. Nigdy nie należy korzystać z usług warsztatu poleconego przez sprzedającego. Zawsze powinniśmy taki warsztat wskazać samodzielnie. Eliminujemy wówczas ryzyko, że sprzedawca dogadał się ze stacją diagnostyczną, a o ewentualnych usterkach nie zostaniemy poinformowani.