emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

samochód przegląd
Motoryzacja

Jak przygotować samochód do przeglądu?

Każdy właściciel samochodu osobowego w Polsce ma obowiązek poddawać swój pojazd okresowemu badaniu technicznemu w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Takie badanie powinno się przeprowadzać (w zależności od wieku pojazdu) co trzy lata, dwa lata lub co rok. Im starszy pojazd, tym mniejsze szanse na to, że przejdzie on przegląd. Jak przygotować się do przeglądu, aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bez problemów? A także co obejmuje okresowe badanie techniczne? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!

Co obejmuje okresowe badanie techniczne?

Okresowe badanie techniczne ma na celu skontrolowanie podzespołów i układów w samochodzie pod kątem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska. Diagnosta w trakcie przeglądu ocenia stan zawieszenia, układu hamulcowego, kierowniczego, a także ogumienia i oświetlenia. Po zakończeniu wszystkich etapów przeglądu – kierowca otrzymuje pieczątkę do dowodu rejestracyjnego.

Okresowe badanie techniczne obejmuje następujące kroki diagnostyczne:

  • identyfikację pojazdu (porównanie cech identyfikacyjnych z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym),
  • sprawdzenie stanu technicznego tablic rejestracyjnych,
  • kontrolę funkcjonowania poszczególnych układów i podzespołów w samochodzie,
  • sprawdzenie stanu technicznego podwozia i zawieszenia, instalacji elektrycznej i osprzętu, a także ogumienia,
  • a także kontrolę poziomu emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Aby uniknąć stresu w trakcie przeglądu, warto się do niego odpowiednio przygotować, jednak wbrew pozorom wcale nie jest to aż tak skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy zadbać o kilka najważniejszych elementów, aby mieć pewność, że samochód przejdzie przegląd bez żadnych problemów.

Jak zatem przygotować auto do przeglądu?

  • Na samym początku kierowca powinien sprawdzić, czy posiada niezbędne dokumenty, czyli dowód rejestracyjny i – jeżeli auto jest na gaz – świadectwo homologacji.
  • Następnie można przejść do kontroli poszczególnych elementów w samochodzie. Kierowca powinien skontrolować wszystkie światła i jeżeli jest taka potrzeba to wymienić niedziałające żarówki na nowe. Warto również przyjrzeć się zawieszeniu i działaniu hamulców, a także silnikowi. Szczególną uwagę powinna przykuć nierówna praca silnika i wyciek oleju. Tego rodzaju nieprawidłowości mogą świadczyć o usterkach, które powinny być usunięte przed wizytą w stacji kontroli pojazdów.
  • Warto również pamiętać, że podczas przeglądu diagnosta sprawdza również obowiązkowe wyposażenie pojazdu, czyli trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka.

Nie jesteś pewien, czy Twój samochód przejdzie przegląd? W takiej sytuacji najlepiej odwiedzić zaufany warsztat samochodowy, gdzie specjaliści sprawdzą stan techniczny Twojego auta i usuną ewentualne usterki. Godnym zaufania mechanikiem samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim jest PHU Aspol, który od lat prowadzi warsztat samochodowy z dużymi sukcesami. Znajdziesz tam specjalistów od mechaniki pojazdowej w Tomaszowie Mazowieckim, którzy wiedzą, co zrobić, aby naprawić auto szybko i skutecznie, tak by służyło Ci przez wiele lat.