Jeździmy tylko z kluczykami

Data publikacji:

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Ruchu Drogowym kierowcy poruszający się zarejestrowanymi w Polsce pojazdami nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dowodu zawarcia polisy OC.

Wychodząc na przeciw tym zmianom, od dziś nie wydajemy dokumentów przy wynajmie samochodu. Jedyny wyjątek stanowi wyjazd za granicę - wtedy nadal dokumenty są potrzebne i będziemy je wydawać. Trzeba jedynie zgłosić zamar wyjazdu przy wynajmie. 

Dodatkowo radzimy, aby w przypadku stłuczki, do której nie zwywamy policji korzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl), w celu sprawdzenia, czy pojazd uczestniczący w zdarzeniu jest aktualnie ubezpieczony. 

W tym celu należy wejść w zakładkę "Sprawdź OC dla pojazdu". Wystarczy wpisać tam numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu sprawcy zdarzenia, aby otrzymać informację zwrotną. Jeśli pojazd jest ubezpieczony, znajdziemy w niej numer polisy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto OC, wraz z adresem siedziby ubezpieczyciela. To wystarczy, by spisać prawidłowe oświadczenie bez wzywania na miejsce policji.