Wynajmować czy kupować? Mobilność ponad wszystko

Data publikacji:

Czy w dzisiejszych czasach warto jeszcze kupować samochód? Czy nowoczesny człowiek nie powinien traktować przemieszczania się bardziej elastycznie i dopasowywać środka transportu indywidualnie, zależnie od  konkretniej potrzeby w danym momencie?

Zmiana stylu życia nigdy nie była tak jaskrawo widoczna i tak dynamiczna. Młode pokolenie odchodzi od kultu posiadania w kierunku współdzielenia, nomadyzmu i ekonomii doświadczeń. Już co trzecia osoba woli nabyć dostęp do dóbr i usług zamiast nabywać je na stałe. Zmiana nastawienia do posiadania przeobraża światową gospodarkę i handel. Wolimy nie wiązać się ani z miejscem zamieszkania ani finansowo np. z kredytem. Ważniejsze jest przeżywanie - korzystanie z dóbr ma na celu spełnianie marzeń czy aspiracji i nie jest już celem samym w sobie.

Niechęć do kupowania na własność wpływa na różne gałęzie biznesu, również motoryzację. Dziś użytkownicy szukają sposobów na bardziej efektywne kosztowo korzystanie z samochodu. Szukają mobilności, czyli sposobów na przemieszczanie się adekwatnych do indywidualnych i aktualnych potrzeb. Powstają więc jej nowe formy jak carsharing czy carpooling, a te tradycyjne (zakup za gotówkę, długie umowy kredytowe) tracą na znaczeniu.

Wynajem samochodów nigdy nie był tak popularny. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdy ma doświadczenie czy wiedzę na ten temat. Dlatego w szeregu artykułów przedstawimy podstawową i bardziej zaawansowaną wiedzę o tajnikach wynajmu i sposobach na optymalizację kosztów mobilności czy to tej prywatnej czy firmowej.

Wynajem samochodów możemy podzielić ze względu na czas jego trwania na krótkoterminowy (zwany czasem STR od angielskiego short-term rental), który trwa kilka do 30 dni, średnioterminowy (MTR) trwający od jednego do 24 miesięcy oraz długoterminowy (LTR) trwający od 24 miesięcy w górę. W zależności od potrzeb warto rozważyć zalety każdej z form.

Wynajem krótkoterminowy stanowi idealne wyjście, gdy na co dzień nie potrzebujemy samochodu - w sytuacjach krótkich podróży, wyjazdu na weekend, wakacje, imprezę rodzinną, potrzeby przetestowania konkretnej marki, również w przypadku szkody komunikacyjnej czy przeprowadzki.

Wynajem średnioterminowy może być stosowany jako alternatywa dla kupna samochodu na kredyt czy za gotówkę, a także w przypadku potrzeby dodatkowego samochodu w rodzinie.

Wynajem długoterminowy to częsta alternatywa leasingu lub zakupu samochodu za gotówkę, przenosząca ciężar administracji i utrzymania samochodu na wypożyczalnię. Klient spłaca jedynie kwotę utraty wartości, a pozostałe koszty utrzymania są wliczone w stałą ratę.

Świat się zmienia. Pojawiają się nowe technologie, ale i zmieniają się postawy i zachowania ludzi, a w efekcie również modele życia i prowadzenia biznesu. Warto nadążać za tymi zmianami bo najczęściej oszczędzają nam nie tylko czas, ale i pieniądze.

Następny artykuł z cyklu #ABC WYNAJMU - Rezerwacja samochodu jest prosta >>