emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

tarcze hamulcowe
Motoryzacja

Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe nadają się do wymiany?

Jeżeli pomyślimy o kwestiach bezpieczeństwa w samochodzie, to pierwsze do głowy przychodzą nam sprawne hamulce. Tarcze hamulcowe stanowią jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego. Każde ich uszkodzenie lub awaria może skutkować poważnymi problemami zarówno dla kierowcy, jak i jego pasażerów. Warto wiedzieć, kiedy tarcze wymagają szybkiej wymiany, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Zobacz także: BMW stare modele – jakie wybrać?

Dlaczego trzeba wymieniać tarcze hamulcowe?

Czynników, które odpowiadają za zużywanie się tarcz hamulcowych, jest bardzo dużo. Niektórych nie wyeliminujemy, ale część z nich powoduje, że ten ważny element niszczy się o wiele szybciej. Istotne jest, aby nauczyć się rozpoznawać, kiedy wymagają kontroli.

Czynniki, które wpływają negatywnie na tarcze hamulcowe to m.in. jazda kierowcy, styl hamowania (gwałtowny lub płynny), ale także rodzaj i jakość materiałów użytych przy produkcji. Do najczęstszych przyczyn szybkiego ścierania tarcz należą błędy w montażu tych części w samochodzie.

Jak sprawdzić tarcze hamulcowe?

Najlepiej od razu poprosić o przegląd specjalisty mechanika. Da nam to pewność, że ocena stanu tarcz jest wykonana poprawnie i możemy czuć się bezpiecznie na drodze. Jeśli chcemy sprawdzić je samodzielnie, musimy użyć suwmiarki. Za pomocą narzędzia należy porównać z każdej strony długość startego pierścienia. Jeżeli powierzchni startej będzie więcej niż 2 mm, trzeba wymienić tarcze.

Kiedy odwiedzić mechanika?

O zużyciu tarcz hamulcowych mogą świadczyć następujące sytuacje:

  • pisk, gdy hamujemy
  • odskakiwanie pedału, podczas hamowania
  • wibracje w kierownicy w czasie jazdy

Nie wolno bagatelizować tych objawów i trzeba jak najszybciej zgłosić się do mechanika w celu przeglądu.

Gdzie zaopatrzyć się w nowe tarcze?

Gdy chcesz samemu wymienić tarcze lub pojechać do mechanika z częściami, które sam kupisz, upewnij się, że to właściwy model. Najłatwiej zrobić to korzystając ze specjalnie przygotowanych do tego stron z wyszukiwarkami. Dzięki firmie Breck i stworzonej przez nią wyszukiwarce możesz w prosty sposób dopasować idealne elementy do swojego samochodu. Miej kontrolę nad swoim autem!