emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Każdy kierowca musi przygotować swój samochód do zimnego sezonu. Trzeba dokonać wszelkich napraw, aby usterki nie uprzykrzyły później życia. Oczywiście nie wszystko można przewidzieć wcześniej, czasami awarie pojawiają się po prostu z dnia na dzień. Jeżeli jednak już teraz ma się problemy na przykład z ogrzewaniem auta, warto zająć się tym, zanim poważnie się ochłodzi. Dlaczego tak należy zrobić? Ponieważ ogrzewanie w samochodzie to nie tylko kwestia komfortu dla kierowcy.

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w aucie

Problemy z ogrzewaniem w samochodzie to nie tylko kwestia dyskomfortu termicznego dla kierowcy. Na tę sytuację zdecydowanie trzeba spojrzeć szerzej, ponieważ może ona oznaczać poważne kłopoty z samochodem. Bardzo często dotyczy to między innymi układu chłodniczego, co zawsze należy sprawdzić u mechanika. Ciepło wytwarzane przez silnik samochodu z powodzeniem powinno wystarczyć do tego, aby ogrzać wnętrze auta. Czasami w bardzo zimne dni, zanim zrobi się ciepło, mija dłuższa chwila, jednak nigdy nie powinno być tak, że auto się nie nagrzewa w ogóle. Co może być powodem poważnych problemów z ogrzewaniem? Bardzo często sprawa dotyczy na przykład termostatu, który reguluje przepływ płynu chłodniczego. Czasami trzeba zatem wymienić tylko ten termostat, co jest jeszcze stosunkowo prostym zadaniem. Większe problemy zaczynają się, gdy dojdzie do zapowietrzenia układu chłodniczego. W zależności od modelu auta, odpowietrzenie może być prostsze lub trudniejsze i wymagać pomocy naprawdę doświadczonego mechanika. Usunięcie powietrza, które zatrzymało się w przewodach, może oznaczać nawet konieczność rozwiercenia przewodów.

Inne przyczyny usterek ogrzewania w samochodzie

Opisane wyżej problemy to bardziej skomplikowana opcja. Czasami na szczęście może zdarzyć się tak, że awaria leży po stronie dmuchawy, która ma za zadanie tłoczyć ciepłe powietrze do wnętrza samochodu. W takich sytuacjach wystarczy wybrać się do mechanika, który po prostu sprawdzi to, czy dmuchawa działa prawidłowo. Awaria ogrzewania nie może być zatem traktowana jak coś, na co można przymknąć oko. Nawet jeżeli z samochodu korzysta się stosunkowo rzadko, trzeba się tym zająć. W wilgotne dni, które zwykle mają miejsce jesienią, w samochodzie będzie dochodziło do silnego parowania szyb. To utrudnia prowadzenie samochodu w sposób bezpieczny. Im szybciej rozwiąże się problemy z ogrzewaniem, tym lepiej. Bagatelizowanie czegoś, co wydaje się drobnym utrudnieniem, w tym wypadku nie jest dobrym wyborem.