emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie Transport

Przydatny box dachowy – praktyczne wskazówki

W każdym samochodzie przestrzeń bagażowa służy do przechowywania i transportowania w niej różnego rodzaju ładunku. Mogą to być walizki, torby z zakupami lub inne przedmioty, wymagające przewiezienia na znaczną odległość.

Bagażnik dachowy

Jednak nie każdy bagażnik jest odpowiednio pojemny, często znajdują się w nich elementy stałe takie jak zbiornik na gaz i koło zapasowe, dlatego też warto zaopatrzyć się w box dachowy, montowany – jak nazwa wskazuje – na dachu samochodu.

Boxy dachowe to bardzo wygodna forma powiększenia każdego bagażnika, mając go na dachu, nie trzeba martwić się, że wyruszając w podróż, będziemy musieli zrezygnować z wielu potrzebnych rzeczy. Można w nim przewozić nie tylko walizki, ale również sprzęt biwakowy, składane meble ogrodowe, dodatkowe ubrania, ewentualnie dmuchany materac, ponton, akcesoria do sportów zimowych i wiele innych przedmiotów. Zwróćmy uwagę podczas pakowania, by najpotrzebniejsze rzeczy, przydatne podczas podróży, znalazły się na samym wierzchu bagażu, ponieważ wyciągnięcie ich z samego dna boxa może być nie lada wyzwaniem.
Aby bagaż w boxie nie przesuwał się podczas jazdy, nie może być w kufrze pustych przestrzeni – cały ładunek należy rozmieścić w taki sposób, by jego ciężar był równomiernie rozłożony. Dobrze rozłożony bagaż zapobiegnie rezonowaniu boxa w czasie szybkiej jazdy.

Box dachowy jaki wybrać

Jeżeli zdecydujemy się na ten zakup, musimy pamiętać o kilku kwestiach:
– box dachowy jest przestrzenią dodatkową, co oznacza, że jego
pojemność może być mniejsza niż bagażnik samochodowy,
– ma ograniczenia wagowe, czyli przewożenie w nim przedmiotów
cięższych niż zostało to określone w instrukcji, może spowodować jego
uszkodzenie, a nadmierny ciężar to również ryzyko uszkodzenia dachu
samochodu,
– podobnie jak bagażnik samochodowy, box dachowy zamykany jest
kluczami – w razie ich utraty nie otworzymy go, bez zniszczenia
zamków,
– box dachowy mocowany jest do specjalnych relingów, instalowanych
na dachu auta – jeżeli zostały źle przytwierdzone, cała konstrukcja
stworzy niebezpieczną sytuację podczas jazdy.

Kupno bagażnika dachowego wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na materiały, z jakich został wykonany, opinie o producencie i samym produkcie, dopuszczalne obciążenie oraz zabezpieczenia przeciwwłamaniowe.

Wybierając bagażnik dachowy, powinniśmy znać wymiary dachu samochodu, na którym ma on być zamontowany. Do wyboru mamy różne wielkości kufrów, o większej lub mniejszej pojemności przestrzeni wewnętrznej. Wielkość boxa dachowego musi być dostosowana do wielkości dachu samochodu. Boxy dachowe występują różnych kształtach i kilku kolorach.