emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie Transport

Opony na deszcz – podstawowe kwestie techniczne

Jazda po śniegu wymaga odpowiednich opon zimowych, a jazda w upale – stosownych opon letnich. Jak zatem wyobrazić sobie jazdę np. w trakcie intensywnych opadów deszczu? Czy są opony – oczywiście w kategorii opon letnich – które znacznie ułatwiają poruszanie się po mokrej nawierzchni?

Aquaplanning – co to jest?

Wybór odpowiednich opon „deszczowych” jest wskazany z co najmniej dwóch względów. Po pierwsze – opony na deszcz znacznie lepiej radzą sobie ze zjawiskiem aquaplanningu. Po drugie – nasz klimat się zmienia, a to oznacza większą ilość gwałtownych i krótkotrwałych opadów.

Obydwa pojęcia mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. W pierwszym przypadku mowa o zjawisku, wywołanym przez niemożność odprowadzenia przez oponę nadmiaru wody. W takiej sytuacji, pomiędzy nią a podłożem, pojawia się warstwa wody, która znacznie utrudnia odzyskanie kontroli nad autem.

Idealne opony na deszcz, to…

Najlepsza opona na deszcz to model ze specjalnie ukierunkowanym bieżnikiem. Jeśli jest to bieżnik kierunkowy (ma postać litery V lub U), to może on odprowadzić znacznie więcej wody, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powyższego zjawiska jest zdecydowanie mniejsze. Poza tym opony na deszcz powinny być wykonane przede wszystkim z miękkiej mieszanki.

Dzięki temu ich profil o wiele łatwiej dopasowuje się do kształtu podłoża, zmniejszając ryzyko wystąpienia poślizgu. Pewnym rozwiązaniem jest też obniżenie ciśnienia w oponach, ale jest to opcja ostateczna, na którą – z oczywistych względów – wielu kierowców się nie decyduje.

Opony na deszcz a ciepło

„Opony deszczowe” nie sprawdzą się niestety w przypadku występowania okazyjnych opadów. Charakteryzują się one zwiększoną miękkością, co w przypadku silnie nagrzanej i twardej powierzchni, może doprowadzić do ich znacznie szybszego zużycia.

Oczywiście żaden z kierowców nie zmienia opon w przypadku wystąpienia silnych opadów deszczu, dlatego większość producentów (firm oponiarskich) wprowadza produkty uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w trakcie gorącej, suchej pogody, jak i podczas gwałtownych opadów atmosferycznych. Nie jest to być może rozwiązanie idealne, ale – na chwilę obecną – trudno szukać innego.

Podsumowanie

Zdecydowana większość opon na deszcz to rozwiązania przeznaczone do zastosowań specjalnych, takich jak np. jazda po trudnym i wymagającym terenie. Pozostałe produkty są owocem kompromisu pomiędzy jazdą w pełnym słońcu a jazdą w deszczu. Niemniej warto zwracać uwagę na kształt i parametry opon, które mogą znacznie ułatwić poruszanie się w trudnych warunkach.