Prawidłowe rozmieszczenie czujników parkowania jest bardzo istotne.

0
153

Czujniki parkowania pomagają w bezpiecznym manewrowaniu pojazdem, nie tylko podczas parkowania, ale i podczas innych manewrów, gdzie ryzyko uderzenia w inny pojazd lub w przeszkodę jest bardzo duże. Idealnie sprawdzają się, przy samochodach, gdzie widoczność z fotela kierowcy jest ograniczona. Wiele samochodów, produkowanych w obecnych czasach fabrycznie jest wyposażona w takie czujniki. W starszych samochodach oczywiście takich czujników nie ma, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by je w nie wyposażyć.

Czujniki parkowania do samodzielnego montażu

W sklepach motoryzacyjnych a także w Internecie można zakupić czujniki parkowania do samodzielnego montażu. Warto tu dodać, że działają dokładnie w ten sam sposób jak czujniki fabryczne, ostrzegając sygnałem dźwiękowym przed ryzykiem uderzenia w przeszkodę. Im sygnał częstszy, tym pojazd znajduje się bliżej przeszkody, a ryzyko uderzenia w nią jest większe. Zakup takich czujników nie wiąże się z dużymi kosztami. Najprostsze, można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane technicznie, są rzecz jasna dużo droższe. Najdroższe to czujniki, zintegrowane z kamera samochodową, pokazujące obraz zza samochodu. Bez względu na tym czujników, montaż najczęściej jest banalnie prosty, zarówno montaż jak i podłączenie do instalacji samochodu można wykonać we własnym zakresie, tą pracę bez problemu wykona każdy, kto ma choć minimalną wiedzę na ten temat.

Jak rozmieścić czujniki parkowania?

Samo rozmieszczenie czujników parkowania wydaje się rzeczą oczywistą. Nie jest tak do końca. Bardzo istotne, jest ich takie rozmieszczenie, by ostrzegały przed każdą przeszkodą, bez względu na to, przy jakiej części pojazdu się ona znajduje. Oczywiście nie ma sensu montowanie czujników z boku pojazdu. Na pewno powinny znaleźć się zarówno z tyłu pojazdu jak i z przodu, jednak nie można zapominać, że podczas cofania lub jazdy na wprost, ze skręconymi kołami, istnieje ryzyko uderzenia o przeszkodę rogiem pojazdu. Z tego powodu, czujniki parkowania powinny znaleźć się także na rogach pojazdu. Osoby prowadzące wysokie pojazdy, czasem montują czujniki parkowania przy dachu pojazdu. Minimalizują one ryzyko zahaczenia pojazdem o niski sufit garażu, wystające elementy, czy choćby gałąź drzewa.

Podsumowując

Warto pokusić się o zakup czujników parkowania do samodzielnego montażu. Są banalnie proste w montowaniu i potrzebne. Pamiętając by rozmieszczenie czujników parkowania było odpowiednie i montując je prawidłowo, można mieć pewność, że będą bardzo pomocne, podczas codziennego poruszania się pojazdem i pomogą uchronić pojazd przed przypadkowymi uszkodzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here