emotis.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Mężczyzna Motoryzacja Technologie

W jaki sposób przeprowadzić dopasowanie felg do samochodu

Jak dobrać ładną felgę?

Dobór odpowiednich felg do samochodu jest znacznie trudniejszy niż dobór opon. Nowe felgi to najszybszy sposób na odświeżenie samochodu. Ilość wzorów dostępnych na rynku może powodować zawrót głowy. Należy pamiętać, że nie każdy wzór felgi będzie dobrze prezentował się na naszym samochodzie. Ta sama felga może w przypadku nadwozia typu kombi psuć jego ogólny wygląd, natomiast w hatchbacku pasować idealnie. Dlatego też zakup i dopasowanie felg do samochodu online jest trudnym zadaniem. Dystrybutorzy w większości wypadków oferują tylko zdjęcia produktu, dlatego efekt końcowy musimy sobie wyobrazić. Coraz częściej renomowane sklepy internetowe oferują konfigurator 3D ułatwiający dobór odpowiedniej felgi. W konfiguratorze takim możemy wybrać nasz model samochodu i do niego następnie dopasować interesujące nas felgi. Mamy w ten sposób gotowy efekt końcowy i możemy łatwo uniknąć wpadki.

Felgi aluminiowe czy stalowe?

Najważniejszą zaletą felgi aluminiowej jest jej estetyka. Na tynku dostępne są felgi aluminiowe o nieskończonej ilości wzorów, które to możemy bezproblemowo dobrać do swojego samochodu. Felgi aluminiowe, dzięki swej konstrukcji oferują lepsze chłodzenie tarcz i klocków samochodowych, co dodatkowo wpływa na skuteczne działanie układu hamulcowego. Największą wadą felg aluminiowych jest ich cena. W przypadku wymyślnych kształtów, lub dużej średnicy, cena taka może być kilkukrotnie wyższa niż jej stalowego odpowiednika. Felga aluminiowa, jeżeli jest zadbana, nie rdzewieje, natomiast felga stalowa po pewnym czasie będzie wymagała gruntownej pracy przy odświeżaniu jej wyglądu.

Najważniejsze parametry przy wyborze felg

Dopasowanie felg do samochodu to nie tylko wybór odpowiedniego kształtu, ale przede wszystkim dobór odpowiedniego rozmiaru pasującego do naszego samochodu. Podstawowym parametrem w przypadku felg jest rozstaw i ilość otworów montażowych. Sposób zapisu jest następujący, np. 5×150. Zapis ten mówi nam, że do naszego samochodu będziemy potrzebować felg o pięciu otworach, rozmieszczonych na okręgu o średnicy 150 mm. Kolejnym istotnym parametrem jest rozmiar felgi zapisywany jako np. 5,5×16 cali. Parametr ten mówi nam, że felga ma szerokość 5,5 cala, a średnicę 16 cali. Innym ważnym parametrem oznaczonym jako ET, a wyrażonym w milimetrach jest odległość płaszczyzny montażowej do płaszczyzny symetrii felgi. Znając te trzy parametry jesteśmy w stanie bezproblemowo dobrać odpowiednie i pasujące felgi do naszego samochodu.