emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

szczypce
Technologia

Trzy rodzaje szczypiec do ściągania izolacji z przewodów i kabli

O ile w przypadku sporadycznych prac instalacyjnych do usunięcia osłony z elastycznego przewodu wystarczy zwykły nożyk lub kombinerki, o tyle w zastosowaniach profesjonalnych zwykle stosuje się już specjalne szczypce do ściągania izolacji. To narzędzia o stosunkowo prostej konstrukcji, jednak znacząco przyspieszające pracę i zwiększające jej precyzję. Użycie szczypiec minimalizuje ryzyko uszkodzenia metalowego rdzenia przewodu.

Narzędzia czołowe i boczne

Najpopularniejszymi rodzajami szczypiec do usuwania izolacji z przewodów elektrycznych lub innych rodzajów kabli z metalowym rdzeniem są narzędzia ręczne czołowe i boczne. Pierwsze z nich wyposażone są w ostrza ustawione czołowo (chwytamy za końcówkę zaizolowanego przewodu, ściskamy, i pociągamy do siebie) i wyposażone w śrubę służącą regulacji wielkości prześwitu. Gdy ustawimy zbyt mały prześwit, przy pociągnięciu możemy zerwać metalowy rdzeń kabla. Takie narzędzia wymagają zatem sporej wprawy. Są jednak dobrym wyborem w przypadku pracy na przewodach znajdujących się w trudnodostępnych miejscach – wystarczy chwycić końcówkę przewodu i pociągnąć do siebie. Boczne szczypce do ściągania izolacji z wyglądu przypominają duże nożyce z odpowiednio wyprofilowanymi otworami w ostrzach. W zagłębieniu umieszczamy przewód, ściskamy szczypce i ciągniemy w bok. Niestety w obu przypadkach, przy zbyt mocnym ścisku, istnieje ryzyko przecięcia lub zerwania metalowego rdzenia kabla.

Narzędzia automatyczne

Jeśli szukasz narzędzia gwarantującego większy komfort pracy, zainwestuj w automatyczne szczypce do ściągania izolacji. To sprzęt kilkukrotnie droższy od zwykłych szczypiec czołowych czy bocznych, ale oferujący większą precyzję pracy, minimalizujący ryzyko przypadkowego przecięcia lub zerwania metalowego rdzenia przy ścisku i szarpnięciu. W odróżnieniu od standardowych szczypiec ściągających izolację narzędzia automatyczne przytrzymują przewód i w sposób automatyczny zdejmują zabezpieczającą jego rdzeń osłonkę. Wystarczy ustawić pożądaną długość izolacji, jaką chcemy usunąć z rdzenia kabla, umieścić końcówkę przewodu w ostrzu i nacisnąć spust. Izolacja zostanie przecięta i zsunięta z przewodu, odsłaniając jego metalowy rdzeń.

W zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych najczęstszym wyborem kupujących są tanie szczypce boczne. Modele czołowe polecane są przy pracach wymagających nieco większej precyzji, zwłaszcza jeśli zajmujemy się obróbką przewodów w miejscach trudno dostępnych. Przy realizacji większej ilości prac instalacyjnych najlepiej sprawdzają się natomiast automatyczne szczypce do izolacji – ułatwiają pracę i znacząco ją przyspieszają.