emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie

Praktyczna i funkcjonalna kurtka motocyklowa

Motocyklista, ze względu na rodzaj używanego przez niego pojazdu, musi mieć odpowiedni strój, który, chociaż w części ochroni go przed urazami.

Ubiór motocyklisty

Kompletny strój motocyklisty składa się ze spodni, kurtki, rękawic oraz kasku. Dodatkowym doposażeniem mogą być buty oraz kominiarka zakładana pod kask, której zadaniem jest ochrona głowy i części twarzy przed uciskiem elementów kasku.

Kurtka to nieodzowny element stroju motocyklisty, a jednocześnie wierzchnia warstwa chroniąca przed opadami atmosferycznymi, przenikliwym wiatrem oraz pędem powietrza spowodowanym przez szybką jazdę. Dobrze dopasowana kurtka zapobiega wnikaniu wilgoci i wiatru pod jej krawędzie, a w razie wypadku lub otarcia o inny pojazd, materiał kurtki w znacznej mierze ochroni skórę poszkodowanego przed otarciami i skaleczeniami. Dlatego, wybierając odpowiedni model, zwróćmy uwagę na materiał, z którego została wykonana oraz jej przewidywaną odporność na urazy mechaniczne.

Jaka kurtka na motocykl?

Materiały, z których produkowane są stroje motocyklowe to najczęściej tekstylia (cordura) oraz skóra naturalna.

Cordura to tkanina poliamidowa, powleczona poliuretanem oraz teflonem. Ten rodzaj dodatków tworzy na powierzchni materiału rodzaj twardej powłoki, przypominającej pancerz. Dzięki ich właściwościom, ubrania z cordury są o wiele bardziej wytrzymałe na przetarcia i rozdarcia niż inne tkaniny. Obojętnie jednak, czy kurtka wykonana jest ze skóry naturalnej, czy z cordury, powinna być wyposażona w ocieplającą, odpinaną podpinkę, jak i w wodoszczelną membranę. Membrana ma bardzo znaczącą zaletę – znakomicie odprowadza na zewnątrz, gromadzącą się parę wodną, jednocześnie nie wpuszczając ewentualnej wilgoci z zewnątrz. Ocieplenie podpinane jest w okresie chłodów, czyli jazdy podczas niskich temperatur powietrza.

Protektory i odblaski

Dobrej jakości kurtka powinna mieć ochraniacze, tak zwane protektory. To bardzo lekki i cienki produkt, w swoim pierwotnym stanie dobrze dopasowujący się do każdej części ciała. Pod wpływem uderzenia, ochraniacz zmienia swoje właściwości, stając się twardy, a co za tym idzie – chroni miejsce, na które został nałożony. Można go włożyć w dowolne miejsce, najczęściej na łokcie, barki oraz na plecy kurtki.

Istotnym elementem każdej kurtki jest możliwość uszczelnienia rękawów i krawędzi przy szyi kurtki za pomocą pasków regulujących, rzepów lub zatrzasków.
Ważnym szczegółem jest obecność na kurtce elementów odblaskowych, umożliwiających dostrzeżenie motocyklisty w czasie nocnej jazdy lub pochmurnego dnia.