emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Rozrywka Technologie

Co daje woskowanie auta? Czy warto to robić?

Woskowanie auta uważane jest powszechnie za jedną z najbardziej podstawowych form konserwowania samochodu. Wielu specjalistów sądzi, że jest jednocześnie za jedną z najlepszych form dbania o samochód. Co konkretnie daje woskowanie auta i co mu zagraża, że niezbędne jest nakładanie na niego wosku?

Co zagraża samochodowi?

Samochód to maszyna, która cały czas jest wystawiona na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z tego powodu niezbędne jest zabezpieczenie go, a szczególnie jego karoserii lakierem. Wiele osób uważa, że lakier ma za zadanie jedynie upiększyć samochód, lecz tak naprawdę główną jego funkcją jest zabezpieczenie blachy przed zniszczeniem. Sam jednak lakier narażony jest na zniszczenie. Bardzo mocno dotyka go niska, jak i również wysoka temperatura. Silne promienie słonecznie sprawiają, że traci swój kolor, a uderzające o jego powierzchnie kamyczki uszkadzają go mechanicznie, powodując mikroskopijne ryski. Podobnie zresztą jak ocieranie się o gałęzie. Nie da się ukryć, że niezwykle destrukcyjny wpływ na lakier ma również sól drogowa, tak przecież obficie sypana zimą.

Co daje woskowanie auta?

Wszystkie powyższe zagrożenia sprawiają, że lakier samochodu bardzo szybko traci swoje właściwości zabezpieczające karoserie i nie spełnia swojego pierwotnego zadania. Zasadne zatem staje się zabezpieczenie go i wzmocnienie. I takie właśnie zadanie spełnia woskowanie samochodu.
Co konkretnie przynosi nałożenie na lakier wosku? Przede wszystkim tworzy się na nim dodatkowa warstwa, która pełni zadanie ochronne. Ta swego rodzaju tarcza zabezpiecza lakier przed działaniem nie tylko silnego promieniowania UV, co sprawia, że lakier nie płowienie, lecz dodatkowo stanowi doskonałą barierę ochronną przed wpływem niskiej i wysokiej temperatury, a także opadów śniegu lub deszczu. Co więcej, wosk w pewnym stopniu zabezpiecza lakier przed uderzeniami kamieni oraz porysowaniem przez gałęzie.
Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jakie korzyści płyną ze stosowania wosku samochodowego, nie da się ukryć, że jedną z najbardziej zauważalnych jest strona estetyczna. Wosk wyciąga nawet ze starego lakieru jego prawdziwą barwę, powodując, że zniszczony i spłowiały lakier nabiera blasku i wygląda zupełnie jak nowy.

Podsumowanie

Wosk samochodowy to substancja, która pełni wiele różnych funkcji. Nie tylko zabezpiecza lakier przed zniszczeniem, lecz również znacznie poprawia jego wygląd. Zdecydowanie warto go nakładać, ponieważ korzyści z tego płynące są bardzo cenne.