emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

jak usunąć naklejkę z szyby
Motoryzacja

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej?

Kupienie używanego samochodu wiąże się z wieloma formalnościami, które koniecznie trzeba zrealizować, zanim będzie się można cieszyć nowym autem. Trzeba przede wszystkim podpisać stosowną umowę ze sprzedającym, przerejestrować auto, a także je ubezpieczyć. Co również ważne, konieczne jest naklejenie nowej naklejki rejestracyjnej oraz usunięcie starej. Czym jest taka naklejka, a także jak się ją powinno usuwać?

Dlaczego naklejka samochodowa jest tak ważna?

Zanim przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu jest ona tak ważna, a przede wszystkim, do czego ona w ogóle służy.
Jak każdy kierowca doskonale wie, posiadany przez niego samochód ma swój własny, unikatowy numer rejestracyjny. Służy on do identyfikacji pojazdu. Numer ten umieszczony jest w dowodzie rejestracyjnym, a także obecny jest na tablicach rejestracyjnych. Dla jeszcze lepszej weryfikacji danego pojazdu numer ten umieszczany jest także na naklejce, która powinna zostać naklejona w prawym dolnym rogu przedniej szyby.
Rzecz jasna w chwili sprzedaży samochodu, auto musi otrzymać nowe numery rejestracyjne. O ile wymiana dowodu rejestracyjnego oraz tablic nie jest niczym problematycznym, to już jednak kwestia zamiany naklejki bywa kłopotem. Jak się bowiem okazuje, żeby naklejka trzymała się na szybie stabilnie, umieszczany jest na niej bardzo silny klej. Sprawia on spore trudności w chwili, gdy naklejkę trzeba zamienić na nową. Jak usunąć naklejkę z szyby auta, aby można było w jej miejsce umieścić nową?

Praktyczne metody na usunięcie naklejki z szyby samochodowej

Jak się okazuje, problem z trudnousuwalną naklejką jest dość dobrze znany, dlatego też powstało wiele poradników i sposobów na to, jak się jej można pozbyć. Nie da się jednak ukryć, że jedną z lepszych metod jest użycie do tego zadania specjalnego środka chemicznego, który rozpuszcza klej, a więc ułatwia usunięcie naklejki z szyby. Pamiętać jednak trzeba, że stosowanie takiego kleju może być ryzykowne dla wnętrza auta. Jak się bowiem okazuje, zawarte w nim chemikalia mogą w kontakcie z plastikiem nieco go odbarwić. Dlatego też zalecane jest zabezpieczenie najbliższego otoczenia auta, aby go nie uszkodzić, gdy będzie się stosowało taki środek.
Innego typu ciekawym pomysłem na usunięcie naklejki z przedniej szyby auta jest podgrzanie naklejki. Jak się bowiem okazuje w chwili, gdy naklejka zostanie nagrzana, klej chwilowo traci swoje właściwości, a to ułatwia odklejenie naklejki od szyby. Co oczywiste, nie można w tym wypadku użyć silnego źródła ciepła, takiego jak palnik, ponieważ szybko uszkodzi się nim szybę. Można jednak do tego zadania wykorzystać po prostu suszarkę do włosów. Co jednak ważne, nie należy dmuchać ciepłym powietrzem cały czas w jedno miejsce, ponieważ może to doprowadzić do pęknięcia szyby. Zalecane jest nagrzewanie szyby w miejscu naklejki w sposób równomierny. Gdy szyba zostanie nagrzana, należy szybko odkleić naklejkę, ponieważ z każdą chwilą klej się ochładza i wraca do swoich bardzo dobrych właściwości.