emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Rozrywka Transport

Kto może jeździć na skuterze?

Skuter staje się w ostatnich latach coraz popularniejszym środkiem lokomocji. Jest lekki, zajmuje mało miejsca i nie jest drogi w eksploatacji – tzn. nie spala dużo paliwa na 100 km jazdy. Czy jednak każdy może prowadzić skuter? Wiele osób sugeruje, że nie różni się on wiele od roweru, jednak rowerem nie jest.

Czym dokładnie jest skuter?

Skuter to nic innego, jak motorower. Według przepisów pojazd ten ma silnik:
– spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm3 lub
– elektryczny o mocy nie większej, niż 4 kW.

Maksymalna prędkość skutera to 45 km / h.

Skuter dla każdego? Kto go może prowadzić?

Tu sprawa nie wygląda identycznie dla wszystkich chętnych. Minimalnym wiekiem kierowcy skutera jest 14 lat. Jeśli osoba jest niepełnoletnia, musi w pierwszym rzędzie uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Kolejnym krokiem jest zdobycie orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia pozwalającym na prowadzenie takiego pojazdu. I wreszcie należy zdać egzamin na prawo jazdy kat. AM. Przepis mówiący o tej kategorii wszedł w życie początkiem 2013 roku.

Jeżeli osoba zainteresowana kierowaniem skuterem osiągnęła pełnoletniość przed 12.01.2013 r, nie musiała wyrabiać żadnego uprawnienia na skuter. Wystarczyła jej ważna dożywotnio karta motorowerowa (w wieku 13-18 lat) lub zwykły dowód osobisty.

Dzisiaj osoby, które stały się pełnoletnie przed 2013 rokiem, podczas jazdy skuterem, obowiązuje prawo jazdy jakiejkolwiek kategorii. Czyli np. kierowca posiadający tylko kat. B, też może bez problemu jeździć skuterem, legitymując się swoim prawem jazdy.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy na skuter?

Kandydat do egzaminu na wspomnianą kategorię, nie jest pozostawiony sam sobie. Jest natomiast zobowiązany do wzięcia udziału w kursie jazdy na skuterze. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Ta druga składa się z 10 godzin zajęć, podczas których kursant uczy się:
– ruszać
– jeździć slalomem (zarówno powoli, jak i szybko)
– ruszania pod górę
– hamowania
– utrzymywania równowagi i odpowiedniej pozycji na pojeździe
– posługiwania się wszystkimi wskaźnikami i elementami skutera.

Posiadacz prawa jazdy kat. B

Jeśli ktoś jest posiadaczem prawa jazdy kat. B, może bez problemu kierować skuterami, a także motocyklami posiadającymi silnik o pojemności maks. 50 cm3.

Gdzie zrobić kat. AM?

Kursy na kat. AM prowadzi wiele szkół jazdy przygotowujących kierowców przynajmniej części podstawowych kategorii (A, B, C). Wystarczy przejrzeć ofertę kilku szkół jazdy i wybrać tę najdogodniejsza dla siebie – np. najbliższą miejsca zamieszkania.