emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

przesyłki kurierskie
Transport

Podstawowe rodzaje przesyłek kurierskich

W obecnych czasach bardzo popularne stało się wysyłanie różnego rodzaju przedmiotów z wykorzystaniem usług kurierskich. Jednak przesyłki kurierskie mogą się między sobą różnić bardzo wieloma aspektami. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać podstawowe rodzaje przesyłek kurierskich. Razem z ekspertami z AlleKurier.pl przygotowaliśmy listę najpopularniejszych typów przesyłek.

Paczka paczkomatowa

Wśród różnych rodzajów przesyłek kurierskich można między innymi wymienić tak zwaną paczkę paczkomatową. Tego rodzaju przesyłka może być nadana na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest odbiór przez kuriera, a drugim jest umieszczenie paczki w paczkomacie nadawczym. Natomiast odbiór paczki następuje w paczkomacie odbiorczym. Paczki tego rodzaju mogą mieć trzy gabaryty, których wybór zależny jest od takich elementów, jak waga paczki oraz jej wymiary. Warto na to zwrócić szczególną uwagę podczas nadawania danej paczki.

Paczka standardowa

Najbardziej podstawowym rodzajem przesyłki kurierskiej z całą pewnością jest paczka standardowa. Jej kształt to albo prostopadłościan albo sześcian i warto na to zwrócić uwagę. W przypadku zapakowania danej przesyłki w inny kształt wysłanie jej jako paczki standardowej może nie być możliwe do wykonania. W przypadku standardowej paczki wymiar najdłuższego boku nie powinien przekroczyć stu dwudziestu centymetrów, co jest niezwykle ważne. Natomiast suma wymiarów w przesyłce kurierskiej tego rodzaju nie może przekroczyć dwustu dwudziestu centymetrów.

Paczka niestandardowa

Kolejnym rodzajem przesyłki kurierskiej z całą pewnością jest paczka niestandardowa. W tym przypadku najczęściej dłuższy bok przekracza sto dwadzieścia centymetrów. Dlatego nadanie przesyłki w formie paczki standardowej najczęściej nie jest możliwe. Oprócz tego suma wymiarów boków paczki może w tym przypadku przekroczyć dwieście dwadzieścia centymetrów. Oprócz tego paczki niestandardowe mogą również przyjmować inne kształty, takie jak owalne lub kuliste.

Paczka gabarytowa

Wśród różnych rodzajów przesyłek kurierskich można także wymienić tak zwaną paczkę gabarytową. W tym przypadku paczka ma małą wagę oraz duże wymiary, co sprawia, że waga gabarytowa paczki staje się większa niż jej waga rzeczywista. Wagę gabarytową oblicza się z wykorzystaniem specjalnie do tego celu stworzonego wzoru. Powyżej pewnej wagi paczki wymagane jest wniesienie dodatkowych opłat, które kształtują się najczęściej jako cena za kilogram paczki. Warto na to zwrócić uwagę.

Paczka dłużycowa

Paczka dłużycowa to kolejny rodzaj przesyłki kurierskiej. W tego rodzaju paczce najczęściej najdłuższy bok przekracza długość dwustu centymetrów. Jednak określona jest również maksymalna waga, jaką może mieć tego rodzaju przesyłka. Najczęściej najdłuższy bok paczki dłużycowej nie może przekroczyć długości trzystu pięćdziesięciu centymetrów. Stawki opłaty za taką paczkę obliczane są na podstawie długości jej boków, dlatego warto to uwzględnić podczas szacowania ceny tego rodzaju przesyłek kurierskich.

Ustalanie ceny paczki

Z całą pewnością bardzo istotnym elementem podczas wysyłania przesyłek kurierskich jest określanie ich ceny. Cena przesyłki kurierskiej zależna jest przede wszystkim od wagi danej paczki, ale także jej gabarytów, czyli wymiarów. Podczas ustalania wagi paczki bierze się pod uwagę wyższą wagę paczki. Wśród możliwych opcji do wyboru jest rzeczywista, gabarytowa lub dłużycowa waga paczki. Warto wybrać z nich właściwą opcję, aby w pełni poprawny sposób móc wyliczyć cenę, jaką należy zapłacić za wysłanie danej paczki. Oprócz tego przesyłki gabarytowe, niestandardowe oraz dłużycowe powinno się wysyłać z wykorzystaniem osobnych listów przewozowych.