emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologia Transport

Suszenie samochodu – kilka najpopularniejszych sposobów

Jak wysuszyć samochód po całkowitym zalaniu? Jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci i… jak wysuszyć samochód w sposób punktowy? Poniżej krótki przewodnik po metodach usuwania wilgoci z wnętrza praktycznie każdego pojazdu.

Zobacz także: Na czym polega wynajem długoterminowy auto?

W chemii jest siła

Najprostszym sposobem na osuszenie samochodu jest zamontowanie w nim specjalnego wkładu chemicznego. Jego rola opiera się na obniżeniu wilgotności we wnętrzu pojazdu i tym samym usunięciu skutków zalania jego wnętrza. Stosowanie specjalnych środków chemicznych jest bardzo wygodne i sprawdza się w przypadku całkowitego zalania auta. Woda odprowadzana jest za pomocą specjalnego naczynka, które gromadzi w sobie skropliny. Skuteczność tej metody sięga prawie 100 procent, niemniej na chwilę obecną jest to jeden z najlepszych sposobów na kompleksowe usunięcie wilgoci.

A może by tak punktowo?

Suszenie samochodu można również realizować w sposób punktowy. Jak? Do takich zastosowań najlepiej wykorzystać standardowy promiennik podczerwieni. Wystarczy ukierunkować go w odpowiedni sposób, a następnie włączyć. Już po kilkunastu minutach takiego suszenia będzie widać jego pierwsze efekty. Przy tej metodzie suszenia wnętrza pojazdu, zawsze należy pamiętać o konieczności otwarcia drzwi.

Uwaga! Promienniki nie sprawdzą się w przypadku powierzchni wrażliwych na działanie temperatur.

Nie tylko wilgoć, czyli oczyszczanie auta w praktyce

Chcąc kompleksowo oczyścić wnętrze auta z nadmiaru wilgoci, nie można skupić się wyłącznie na niej samej. Wilgoć sprawia, że:

– samochód zaczyna brzydko pachnieć,
– pojawiają się trudne do wyczyszczenia plamy,
– w niektórych miejscach pojawia się grzyb, którego można rozpoznać po charakterystycznym, białym proszku,
– po włączeniu ogrzewania, na wewnętrznych ściankach (a zwłaszcza na szybach) pojawia się para wodna.

Dlatego rzetelne i profesjonalne usuwanie wilgoci, powinno wiązać się również z oczyszczeniem wnętrza z różnego rodzaju pleśni i grzybów. Dzięki temu efekt świeżości będzie jeszcze głębszy, a w samochodzie wreszcie zagości normalny zapach. Niemniej nie można zapomnieć, że usuwanie skutków zawilgocenia będzie trwało bardzo długo. Zwłaszcza, jeśli jest to kwestia zalanej elektroniki. Przywrócenie jej do pełnej sprawności, może się okazać niemożliwe i to nawet w dłuższej perspektywie czasu.

Podsumowanie

Suszenie samochodu to tylko wstęp do przywracania jego pełnej funkcjonalności. Jeśli zalanie wystąpiło miejscowo, czas ten ograniczy się zaledwie do kilku godzin. Jeśli jednak mieliśmy do czynienia z całkowitym zalaniem, proces osuszania jego wnętrza potrwa co najmniej kilka długich dni.