Filtr paliwa nie jest produktem, który jest częstym temat rozmów wśród kierowców. Najczęściej, jeśli rozmawia się o filtrach, to mowa o oleju. Prawda jest taka, że powinno wymieniać się regularnie wszystkie filtry – nawet ten paliwowy, ponieważ zbierane zanieczyszczenia mogą przyczynić się do uszkodzenia pompy paliwowej i innych elementów w układzie paliwowym.
Rodzaj silnika
Wiele zależy, czy silnik w samochodzie jest Diesla czy na benzynę bezołowiową. Silniki Diesla są narażone na większe zanieczyszczenia, dlatego zaleca się wymianę filtra paliwa raz na kilkanaście tysięcy kilometrów – maksymalnie co 20 tysięcy kilometrów. W silnikach na benzynę bezołowiową termin może być podwojony, czyli zaleca się wymianę co około 40 tysięcy kilometrów.
Wymiana filtra paliwa cena
Cennik jest uzależniony od miejsca, w którym samochód będzie miał wymieniany filtr paliwa. Warto pamiętać, że nie jest to zbyt kosztowna czynność, dlatego tym bardziej należy raz na wymaganą liczbę kilometrów podjąć się wymiany tej części, która może zabezpieczyć przed ewentualnymi usterkami. Koszt wymiany filtra paliwa nie powinien przekraczać 150 złotych. Zdarza się, że w niektórych miejscach koszt wymiany filtra paliwa nie przekroczy kilkudziesięciu złotych.
Prawda jest taka, że warto zainwestować w wymianę tej części nawet te 150 złotych, ponieważ jeśli nastąpi awaria związana z jej zapchaniem, to naprawa licznych szkód może wynieść o wiele razy więcej – nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko jednak zależy od konkretnego samochodu oraz od miejsca, w którym będzie się naprawiać pojazd.
Czy są widoczne objawy starego filtra?
Jeśli niekoniecznie wiadomo, ile przejechało się tysięcy kilometrów na danym filtrze, to można zaobserwować pracę silnika, który poinformuje nas o aktualnym stanie filtra paliwa. Jeśli zauważalny jest spadek mocy, to znaczy, że przyczyną może być zapchany filtr paliwa. Nie warto bagatelizować tej sprawy, ponieważ zapchany filtr z dużym prawdopodobieństwem przyczyni się do awarii pompy paliwowej oraz innych elementów w układzie paliwowym. Może również przyczynić się do powstawania korozji na wielu elementach, co w konsekwencji skończy się wzrostem kosztów naprawy.
Gdzie znajduje się filtr paliwa w samochodzie?
Miejsce położenia filtra paliwa jest uzależnione od konkretnego samochodu. W części pojazdów można go znaleźć przy silniku, a w części – przy zbiorniku paliwa lub przewodu paliwowego.
Filtr paliwa jest wyprodukowany ze specjalnego materiału nieprzepuszczającego zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie.