emotis.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Motoryzacja Transport

Jakie są nieobowiązkowe oraz obowiązkowe rzeczy w samochodzie?

Każdy kierowca doskonale wie, że samochód musi być wyposażony w wiele najróżniejszych elementów i dodatków. Część z tych rzeczy jest wymagana ze strony prawnej i ich brak skutkować będzie mandatem, a część, choć nie jest wymagana prawnie, to jednak zdrowy rozsądek nakazuje je mieć. Jakie zatem są nieobowiązkowe oraz obowiązkowe rzeczy w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Najpierw warto zainteresować się tymi rzeczami, które są obowiązkowe, ponieważ ich brak może oznaczać w przypadku kontroli bardzo poważne kary finansowe. Co zatem koniecznie trzeba mieć w swoim samochodzie? Przede wszystkim pamiętać trzeba o takich rzeczach jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. W przypadku tego drugiego kara za jego brak to kwota od 50 do nawet 500 złotych. Co jednak bardzo ważne, niesprawny trójkąt uznawany jest za taki, jakby był zupełnie nieobecny, czyli również będzie oznaczał mandat. Trójkąt musi być całkowicie sprawny i zdatny do używania w sytuacji awaryjnej. Jeśli chodzi o gaśnicę samochodową, to jej nieobecność wiąże się z mandatem w wysokości 500 złotych. Co więcej, musi ona spełniać odpowiednie kryteria, czyli być typu BC co oznacza, że można nią gasić płyny lub gazy. Ewentualnie można kupić model ABC, który dodatkowo może gasić ciała stałe. Równie ważne jest to, aby była to gaśnica o wadze minimum 1 kg, a także, aby nie była przeterminowana.

Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu

Oprócz jednak tych najważniejszych rzeczy, które są wymagane przez prawo, bardzo wskazane jest również posiadanie innych, równie ważnych, choć niewymaganych od strony prawnej. O jakich konkretnie rzeczach mowa? Zdecydowanie najważniejszą sprawą z zakresu dodatków niewymaganych jest apteczka. Zawarte w niej bandaże i plastry z pewnością nie pomogą wykonać operacji na otwartym sercu, lecz będą na pewno pomocne w przypadku podstawowych urazów, o które jak wiadomo w podróży nie trudno. Dodatkowo oprócz apteczki warto mieć w samochodzie takie elementy jak kamizelka odblaskowa, która sprawdzi się w przypadku awarii samochodu, czy też komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy któreś z nich się uszkodzi. Oczywiście oprócz tego warto w bagażniku wozić ze sobą latarkę, linkę holowniczą, podstawowy zestaw narzędzi, a nawet saperkę.

Podsumowanie

Samochód jest maszyną, której prowadzenie i obsługa wymaga posiadania naprawdę wielu elementów i akcesoriów. Warto wiedzieć, które z nich powinno się mieć przy sobie. Co więcej, nie zawsze wystarczy patrzeć tylko na przepisy, ponieważ nie oddają one w dobry sposób rzeczywistości i prawdopodobnych scenariuszy wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.