emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Jak przepisać OC
Motoryzacja

Jak przepisać OC po kupnie samochodu? Wyjaśniamy!

Kupno samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienie kilku formalności. W momencie zawarcia transakcji powinna zostać sporządzona umowa kupna-sprzedaży. Właściciel samochodu musi też przekazać kupującemu dowód rejestracyjny oraz ważne ubezpieczenie OC. Nabywca pojazdu może wykupić własne ubezpieczenie lub kontynuować to, które miał poprzedni kierowca. Decyzja jest zazwyczaj podyktowana wysokością składki oraz pulą zniżek. Jeśli zdecydujemy się na przepisanie OC, jak to zrobić?

Kontynuacja ubezpieczenia przy sprzedaży pojazdu — co należy zrobić?

Ubezpieczenie OC, to nie tylko obowiązek, ale realna ochrona kierowcy przed szkodami, które może wyrządzić podczas użytkowania pojazdu osobom trzecim. Mogą to być zarówno szkody parkingowe, stłuczki, jak i wypadki komunikacyjne. Dlatego opłacanie składki jest zwyczajnie korzystne. OC na nowego właściciela przechodzi już w momencie kupna auta, nie dzieje się to jednak automatycznie. Od strony formalnej zgłoszenie do ubezpieczyciela faktu sprzedaży auta powinna dokonać osoba sprzedająca. Ma na to 14 dni. W jej obowiązku leży poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie, która nastąpiła. Przepisanie ubezpieczenia OC, wiąże się z kontynuacją ochrony, jednak praktyka jest taka, że większość ubezpieczycieli kontaktuje się z nowym właścicielem pojazdu, aby ustalić szczegóły warunków zawarcia umowy na kolejny okres. W zależności od zasad działania danej firmy formalności można załatwić na odległość lub należy się udać do stacjonarnego punktu obsługi klienta. 

Samo przepisanie ubezpieczenia jest bezpłatne. Jednak w momencie zawierania umowy forma może dokonać rekalkulacji składki. Brane będą pod uwagę takie kwestie jak wiek kierowcy, przysługujące zniżki oraz ewentualne wcześniejsze szkody. Żeby mieć orientację, czy zaproponowane stawki są korzystne, warto skorzystać wcześniej z internetowej porównywarki ubezpieczeń http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl/. Jest to miejsce,  zbiera wszystkie rynkowe oferty i pozwala porównać wysokość składki oraz proponowane warunki.  

Przepisanie OC — kiedy warto? 

Większość osób, kupując używany samochód, weryfikuje wysokość składki OC opłacanej przez poprzedniego właściciela i na tej podstawie, podejmuje decyzję, o ewentualnym przepisaniu ochrony. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę również kwestię gromadzenia zniżek. Ma to szczególne znaczenie jeśli jest się młodym kierowcą. W tym przypadku ubezpieczyciel zazwyczaj nie przyznaje za ten okres zniżek, a w konsekwencji przekłada się to na wysokość składki, którą trzeba płacić w późniejszym okresie. 

Przepisanie polisy OC, jest korzystne, gdy nie tylko stawka i warunki stanowią dobry pakiet ochronny, ale też gdy czas do jego wygaśnięcia wynosi co najmniej kilka miesięcy. Czy przepisanie jest, więc obowiązkowe? Teoretycznie trzeba w przeciągu 14 dni zgłosić fakt zmiany właściciela pojazdu, ale jednocześnie mamy możliwość, aby wypowiedzieć umowę, gdy jej warunki nam nie odpowiadają. Często od lat współpracujemy z jedną firmą, z którą mamy dobre doświadczenia. Dobre ubezpieczenie, to nie tylko koszt, ale i jakość kontaktu z biurem obsługi klienta i otwartość szukanie rozwiązań w często dosyć problemowych sprawach. 

Co ważne, przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela nie zmienia samego działania oferty. Korzystającym z ochrony jest inna osoba, ale przysługują jej takie same prawa, jakie zostały pierwotnie określone w umowie zawieranej między stronami. Dlatego podejmując decyzję, warto dokładnie sprawdzić wszystkie znajdujące się w niej zapisy.