emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

rodzaje świateł w samochodzie
Motoryzacja

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Każdy początkujący kierowca, który dopiero uczy się jeździć samochodem, musi posiąść naprawdę dużą wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów, lecz również z zakresu obsługi samego pojazdu. Często w takim wypadku potrafi się zapomnieć o zupełnych podstawach, czyli np. tym, jakie są rodzaje świateł w samochodzie. Co więc powinno się o nich wiedzieć?

Światła podstawowe

Od czego więc powinno się zacząć wymienianie obecnych w aucie świateł? Rzecz jasna od tych, które będą używane w pierwszej kolejności, czyli do zwykłej codziennej jazdy.
Zupełnie podstawowym rodzajem świateł są światła mijania. Używane są one do oświetlania drogi podczas jazdy autem. Powinno się ich używać o każdej porze dnia i w każdych warunkach drogowych. Co bardzo ważne, w zależności od ilości pasażerów w aucie, a także tego, jak zapełniona będzie przestrzeń bagażowa, pozycje świateł powinno się ustawiać specjalnym pokrętłem znajdującym się na desce rozdzielczej.
Kolejnym ważnym rodzajem świateł są światła drogowe, które często nazywane są także światłami długimi. Są to mocne światła, które wykorzystywane są w sytuacji, gdy widoczność ulega poważnemu ograniczeniu. Takich lamp nie można używać w mieście, ponieważ charakteryzują się one symetrycznym światłem, które będzie oślepiało jadących z naprzeciwka kierowców.
Bardzo ważnym rodzajem świateł są również modele przeciwmgielne tylne. Używane są one w sytuacji, gdy widoczność na drodze jest bardzo mała. W celu ostrzeżenia jadących z tyłu pojazdów zapala się czerwone światło przeciwmgielne.

Światła ostrzegawcze i informacyjne

Kolejną grupą świateł, o których koniecznie trzeba pamiętać, są te z zakresu informacyjnego i ostrzegającego innych kierowców. Co więc należy w tym wypadku wymienić? Absolutną podstawą są oczywiście kierunkowskazy, które uruchamiane są przez specjalną dźwignię znajdującą się przy kierownicy. Celem kierunkowskazów jest oczywiście zasygnalizowanie kierunku zmiany toru jazdy. Jeśli więc skręca się lub też zmienia pas, obowiązkowo trzeba to innym kierowcom zasygnalizować kierunkowskazem.
Kolejnym bardzo ważnym rodzajem świateł są światła awaryjne. Uruchamiane są one dużym przyciskiem znajdującym się najczęściej na środku deski rozdzielczej. Celem tego rodzaju świateł jest ostrzeżenie innych kierowców o niebezpieczeństwie lub też zasygnalizowanie, że dane auto ma awarię. Z tego też powodu światła działają nawet wtedy, gdy auto jest wyłączone.
Innego typu bardzo ważnym rodzajem świateł są światła pozycyjne. Są one bardzo często uruchamiane jako pierwsze po wejściu do samochodu. Celem tych świateł jest zasygnalizowanie innym kierowcom pozycji danego pojazdu, dlatego też, jeśli zatrzyma się auto na poboczu, konieczne jest włączenie tych świateł. Nie mają one na celu oświetlać drogi, a jedynie zasygnalizować pozycje danego auta.
Na koniec tego fragmentu trzeba jeszcze wspomnieć o światłach hamowania. Włączają się one za każdym razem, gdy kierowca naciśnie pedał hamulca. Światła te informują kierowców jadący za pojazdem, że będzie ono zwalniało.
Na sam koniec trzeba jeszcze wspomnieć o ostatnim rodzaju świateł, czyli świetle cofania. Uruchamia się ono w chwili, gdy wrzucony zostanie wsteczny bieg.