emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Rozrywka Technologie

Najlepsze quady – jak wybrać?

Quady to bardzo popularne pojazdy. Ich mniejsze wersje są często prezentami na komunię dla chłopca. Ale przed zakupem czterokołowca, należy dowiedzieć się, jakie są jego rodzaje. Najlepsze quady znanych marek kuszą swoim wyglądem, a ich ceny wahają się między kilka a kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego trzeba pomyśleć na wyborem odpowiedniego ATV (all-terrain vehicle).

Zobacz także: Jakie głośniki Bluetooth kupić?

Rodzaje quadów

Wyróżniamy ogólnie trzy typy takich czterokołowców. Wśród nich są quady przeprawowe, rekreacyjne oraz sportowe. Każdy służy do jazdy w nieco innym terenie, ma też odmienne zastosowanie. Opiszemy je w drugiej części artykułu.

Zanim udamy się do sklepu motoryzacyjnego, warto najpierw zasięgnąć rady doświadczonych kierowców (użytkowników). Jeszcze lepiej udać się na jakiś zlot pasjonatów wszelkich pojazdów, w tym właśnie quadów. Ci ludzie na pewno odpowiedzą nam na wszystkie możliwe pytania i wyjaśnią wątpliwości.

Quady przeprawowe

Zacznijmy od uniwersalnych quadów przeprawowych. Przeznaczone są do jazdy w terenie, szczególnie w trudnych warunkach. Bez problemu poradzą sobie z błotem oraz z leśnymi czy górskimi drogami. Nic dziwnego. Mają bowiem napęd 4×4, a więc jednocześnie lepszą przyczepność.

Co więcej, mogą przejechać po bardzo wysokich przeszkodach (pozwala na to odpowiednio szeroki prześwit). Są wyposażone w dobre amortyzatory i silniki o pojemności powyżej 250 cmm. A ich opony cechują się dużą kostką bieżnika. Dodatkowo mają wyciągarkę, która przyda się np. na wypadek ugrzęźnięcia w błocie.

Quady rekreacyjne

Kolejne są takie, które służą do jazdy w łatwiejszych warunkach, bez wybojów. Z wyglądu są niby podobne do powyższych, ale posiadają inny układ napędu (2×4, na tylną oś) i pojemność, która nie przekracza 200 ccm.

To świetny wybór dla wszystkich początkujących, niedoświadczonych, kierowców. Moc quada rekreacyjnego jest bowiem dużo mniejsza. Co to oznacza? Dzięki temu szybciej można nauczyć się panować nad tą „małą bestią”.

Quady sportowe

W kategorii najlepsze quady, znajdzie się jeszcze te sportowe. One są przeznaczone dla osób lubiących ekstremalne doznania na dobrych drogach lub terenach podmokłych o nierównej powierzchni. Szybkie, bardzo solidne, ze sporą pojemnością silnika (od 600 do 1000 ccm) i niskim zawieszeniem, są stosowane w zawodach sportowych.

Świetnie trzymają się podłoża przy wchodzeniu w zakręty. Umożliwiają to węższe, przednie koła z dużą średnicą oraz szersze, tylne z mniejszą. Są lekkie. Bez dodatkowych elementów.

Podsumowując, kiedy już wiemy, jakie są najlepsze quady z podziałem na rodzaje oraz czym się charakteryzują, trzeba jeszcze pamiętać o zakupie innych akcesoriów (kasku, gogli czy ochraniaczy). Zachowanie środków bezpieczeństwa jest przecież najważniejsze.