emotis.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ubezpieczenie sprawcy wypadku
Motoryzacja

Jak możesz sprawdzić ubezpieczenie sprawcy wypadku lub historię pojazdu, który chcesz kupić?

Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu w internecie nie jest trudne ani czasochłonne. Dobrze wiedzieć, jak to zrobić, żeby na przykład poznać dane pojazdu należącego do sprawcy wypadku, w którym zostałeś poszkodowany. Sprawdzenie historii używanego auta przyda się też osobom planującym je kupić.

Brak OC jest surowo karany, a spowodowanie wypadku nieubezpieczonym pojazdem ma znacznie poważniejsze konsekwencje niż tylko konieczność zapłacenia kary. 

Jeśli kupujesz samochód i nie jesteś pewien czy jest ubezpieczony albo zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawca może nie mieć OC, sprawdź ubezpieczenie pojazdu w internecie. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy tekst, a żeby uzupełnić swoją wiedzę, sięgnij po artykuł https://ranking-oc-ac.pl/blog/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony/ Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Sprawdzenie OC online.

Czym jest UFG i dlaczego stworzył jedną z najbardziej wiarygodnych platform dla kierowców?

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jest organizacją powołaną w celu nadzorowania ciągłości obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych i karania osób nieprzestrzegających obowiązku ubezpieczenia pojazdu. Zajmuje się wypłatą odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach, które zostały spowodowane przez nieubezpieczonych kierowców. Wypłaca odszkodowania również wtedy, gdy sprawcy zdarzenia byli nieznani.

Ta organizacja stworzyła internetowy serwis, w którym można sprawdzić aktualną polisę samochodu, znając jego numer rejestracyjny lub numer VIN. Choć strona umożliwia tylko sprawdzenie marki i modelu pojazdu oraz polisy i wystawiającego ją towarzystwa ubezpieczeniowego, jest w pełni wiarygodna. Można na niej sprawdzić OC samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, przyczep, ciągników i quadów, a więc wszystkich pojazdów, dla których istnieje obowiązek ciągłego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Sprawdzenie numeru polisy i danych ubezpieczyciela na ufg.pl wystarczy poszkodowanemu w wypadku do upomnienia się o odszkodowanie w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Ułatwi mu kontakt z ubezpieczycielem i uwierzytelnienie polisy OC.

Przy sprawdzaniu informacji o polisie na stronie ufg.pl trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczyciele są zobowiązani poinformować UFG o wykupieniu nowej polisy w ciągu 14 dni. Dlatego wszystkie informacje na temat ubezpieczenia mogą nie być od razu dostępne.

Gdzie jeszcze można sprawdzić OC i inne informacje na temat pojazdu?

Kolejną darmową i godną zaufania platformą, na której można poznać ważne informacje o pojeździe, jest stworzony na bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców portal historiapojazdu.gov.pl. Znajdują się tam następujące dane samochodu:

 • numer VIN,
 • ostatni odczyt drogomierza,
 • pojemność silnika,
 • moc silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • emisja CO2,
 • średnie zużycie paliwa na 100 km,
 • liczba miejsc siedzących,
 • masa własna pojazdu,
 • maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem,
 • maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca,
 • dopuszczalna ładowność, 
 • dopuszczalna masa całkowita,
 • liczba osi,
 • rozstaw osi,
 • średni rozstaw kół,
 • maksymalny nacisk na oś.

Na stronie można także poznać podstawowe informacje na temat polisy OC, dowodu rejestracyjnego samochodu, daty jego wydania i świadectwa homologacji pojazdu.

Ważnym elementem tego serwisu jest oś czasu pojazdu, którego historię sprawdzamy. Na osi są zaznaczone zmiany właścicieli, daty badań technicznych wraz z ich wynikami, a także informacje o zbycie pojazdu lub jego kradzieży.

Ta ostatnia informacja okaże się szczególnie ważna dla osoby pragnącej zakupić sprawdzany pojazd. Informacja o kradzieży jest jedną z tych, które często chcą ukryć nieuczciwi sprzedawcy, a zakup kradzionego samochodu może skutkować zasądzeniem nabywcy o paserstwo.

Do skorzystania z bazy danych strony historiapojazdu.gov.pl potrzebujesz numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji sprawdzanego pojazdu.

Co zrobić po sprawdzeniu OC?

Jako poszkodowany w wypadku powinieneś ubiegać się o należne Ci odszkodowanie. Jeśli samochód sprawcy jest ubezpieczony, musisz w tym celu skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym wystawiającym jego polisę OC. Jeśli natomiast okaże się, że sprawca zdarzenia nie wykupił ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, możesz zgłosić się do dowolnej firmy ubezpieczeniowej, a ta skontaktuje się z UFG. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci Twoje odszkodowanie, a następnie zwróci się z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy wypadku. Nieubezpieczony kierowca będzie musiał także zapłacić karę za brak OC.

Natomiast jeśli sprawdzałeś dane pojazdu ze względu na to, że planujesz jego zakup, to pamiętaj też o tym, że masz prawo wypowiedzieć umowę OC po poprzednim właścicielu auta i wykupić polisę w innym towarzystwie. 

Możesz wybrać najtańsze OC w porównywarce na stronie https://ranking-oc-ac.pl/. Poza tym znajdziesz tam wiele przydatnych porad ubezpieczeniowych, które pomogą Ci z sukcesem dopełnić formalności związanych z ubezpieczeniem pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.