emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie Transport

Obowiązkowe rzeczy w samochodzie – o czym musimy pamiętać?

Zadaniem każdego kierowcy podczas jazdy jest zadbanie o bezpieczeństwo własne i pasażerów. Przepisy ruchu drogowego zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2005 roku wyraźnie wskazują, jakie przedmioty muszą znaleźć się w samochodzie. W razie awarii auta lub nieszczęsnego wypadku odgrywają one znaczącą rolę – mogą uprawnić czynności naprawcze, a nawet uratować życie. W porównaniu do innych krajów lista ta jest niezmienna od lat i dość krótka.

Zobacz także: Jakiego SUVA kupić? Sprawdzone modele aut

Trójkąt ostrzegawczy

Nic nie trwa wiecznie. Nawet nowy samochód prosto z salonu może sprawić nam przykrą niespodziankę na drodze. Gdy pojazd nagle odmówi posłuszeństwa lub dojdzie do kolizji z innym samochodem, trójkąt postawiony z tyłu, za bagażnikiem zasygnalizuje innym kierowcom o wystąpieniu nieprzewidzianej sytuacji na trasie oraz czasowym unieruchomieniu auta. Jest to szczególnie ważne przy słabej widoczności, gdy na ulicy nie ma pobocza. Pozostali uczestnicy ruchu mogą nas wtedy spokojnie ominąć.

Gaśnica na wypadek pożaru

To kolejny element obowiązkowego wyposażenia samochodu. Nieraz wypadki doprowadzają do przykrych konsekwencji, np. niebezpiecznych dla życia płomieni ognia. Gaśnica to urządzenie, które pozwoli ugasić ogień w jego początkowym stadium. W skrajnych przypadkach może
nawet uratować ludzkie życie. Wymagana jest gaśnica typu ABC z homologacją i musi ważyć co najmniej 1 kg. Powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Warto przetrzymywać ją w kabinie, musimy ją jednak odpowiednio zabezpieczyć, aby w trakcie jazdy nie zmieniała swojego położenia. Jeśli trzymamy ją w bagażniku, nie może być ukryta pod stosem przewożonych przez nas rzeczy, ale widoczna w odsłoniętym miejscu.

Tablica rejestracyjna

Obowiązkowe rzeczy w samochodzie to nie tylko to, co znajduje się w środku pojazdu, ale także na zewnątrz. Wymogi dotyczące tablicy rejestracyjnej są następujące: musi być ona czytelna, widoczna (nie może być niczym zasłonięta) i prawidłowo zamontowana. Niestosowanie się do tych wytycznych grozi mandatem w wysokości 100 złotych.

Co jeszcze się przyda?

Choć regulacje prawne nic nie mówią o konieczności wożenia apteczki, każdemu kierowcy zaleca się wyposażenie w podstawowy zestaw do pierwszej pomocy. W przyszłości przydatne mogą okazać się: rękawiczki jednorazowe, bandaż elastyczny, chusta trójkątna itp. Pojemnik nawet ze skromnym asortymentem medycznym umożliwia pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, ale również zapewnia komfort psychiczny osobie prowadzącej pojazd.

Kamizelka odblaskowa nie widnieje na liście obowiązkowych rzeczy w samochodzie. Jednak w niektórych sytuacjach jej brak możemy przypłacić grzywną. Gdy po zmroku opuścimy zepsute auto bez odblaskowej odzieży na sobie, możemy zostać ukarani.