emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

ciągnik
Motoryzacja

Jak wymienić uszkodzoną sprężynę gazową szyby tylnej w ciągniku?

Bezpieczne i płynne unoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych jest dziś możliwe dzięki dużej dostępności bezobsługowych, niewielkich sprężyn gazowych. To elementy powszechnie wykorzystywane w motoryzacji, a coraz częściej także w przemyśle czy branży meblarskiej. Od dłuższego czasu wykorzystuje się je również w maszynach rolniczych. Siłownik szyby tylnej ciągnika odpowiada za jej płynne unoszenie i zablokowanie w optymalnym położeniu. Jak dobrać i zainstalować tego typu element?

Wybór właściwego modelu sprężyny

Jeśli szukasz sprężyny do tylnej szyby ciągnika, który już w tego typu element techniczny był lub jest wyposażony, wówczas wystarczy odczytać parametry techniczne zużytej sprężyny i zamówić jej odpowiednik w sklepie z częściami. Siłownika można szukać również po modelu ciągnika, do którego chcemy go dokupić. Wówczas wystarczy odnaleźć firmę, która zajmuje się sprzedażą sprężyn gazowych do maszyn rolniczych i podać markę, rocznik, model i wersję ciągnika, do którego potrzebujemy nowej sprężyny na tył. Gdy samodzielnie konstruujesz lub przebudowujesz kabinę i chcesz ją wyposażyć w siłownik szyby tylnej ciągnika, wówczas należy szukać siłownika o odpowiedniej długości po całkowitym wysunięciu tłoczyska oraz o dopasowanej do ciężaru unoszonego elementu sile pchającej, najczęściej podawanej w Newtonach.

Wymiana uszkodzonej sprężyny na nową

Pierwszymi objawami zużycia siłownika tylnej szyby w ciągniku jest problem z jej całkowitym uniesieniem do góry, a ostatecznie jej samoczynne opadanie. Po zamówieniu odpowiedniego rodzaju sprężyny gazowej należy otworzyć szybę, podtrzymać ją kołkiem lub zabezpieczyć w inny sposób, by samoczynnie się nie zamknęła i przystąpić do demontażu starej sprężyny. Przy pomocy śrubokręta lub noża odrywamy stare zawleczki i zdejmujemy zużytą sprężynę ze sworzni. W jej miejsce zakładamy nowy siłownik szyby tylnej ciągnika, wciskając końcówki na sworznie i gotowe. Należy zachować identyczny kierunek montażu, jak w przypadku oryginału. Gdy końcówki w nowej sprężynie nie pasują do wmontowanych w karoserię sworzni, można dokupić ich inną wersję.

Samodzielny montaż sprężyny gazowej tylnej szyby ciągnika, podobnie jak sprężyn odpowiedzialnych za uchylanie drzwi czy szyby dachowej, jest bardzo prosty, zwłaszcza jeśli sięgnie się pod dopasowany zamiennik. Dobrej jakości części warto szukać w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów do kabin ciągników rolniczych. Sprężyny oferują m.in. internetowe sklepy sprzedające szyby i uszczelki do szyb, do ciągników, maszyn rolniczych i budowlanych.