emotis.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

rozrząd w samochodzie
Motoryzacja

Rozrząd w samochodzie – dlaczego jest tak ważny?

Podczas kupowania używanego samochodu trzeba zwracać uwagę na olbrzymią ilość różnych spraw i zagadnień. Wymagane jest sprawdzenie jego stanu technicznego czy też jego przeszłości. Co jednak ważne, kluczową sprawą jest po zakupie auta wymienienie w nim rozrządu. Czym jest rozrząd w samochodzie, a także, z jakiego powodu jest on tak ważny? Co jaki czas należy wymieniać rozrząd w posiadanym aucie?

Czym jest rozrząd w aucie?

Jeśli chce się zrozumieć to, dlaczego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po zakupie samochodu, jest wymiana rozrządu, trzeba się najpierw dowiedzieć, czym on tak właściwie jest. Do czego jest ten układ wykorzystywany i jakie jest jego znaczenie w samochodzie?
Układ rozrządu, bo tak dokładnie się ten system nazywa, to zespół różnych elementów, których celem jest sterowanie dopływem powietrza do cylindrów silnika. Co więcej, układ ten jednocześnie odpowiedzialny jest za usuwanie powstających w wyniku spalania paliwa spalin. Wszystko sprawia, że poszczególne elementy układu rozrządu muszą być ściśle zsynchronizowane nie tylko pomiędzy sobą, lecz również z działaniem układy wtryskowego, podającego do cylindrów paliwo. Mało tego, układ ten musi ściśle współpracować z wałem korbowym, a także z napędzanymi przez niego tłokami.

Czym grozi zniszczony rozrząd?

Jak więc widać po powyższym opisie, układ rozrządu pełni w samochodzie naprawdę krytycznie ważne funkcje. Warto się teraz zastanowić nad tym, czym grozi jego uszkodzenie.
W pierwszej kolejności wiedzieć trzeba to, że poszczególne elementy układu rozrządu nie dają żadnych objawów swojego zużycia. Klocki hamulcowe, wycieraczki czy też nawet wydech zmieniają sposób swojej pracy, dzięki czemu kierowca od razu jest w stanie wyczuć, kiedy nadają się one do wymiany. Z rozrządem jest inaczej, ponieważ kierowca zupełnie nie odczuje tego, że poszczególne jego elementy tracą swoje właściwości. Rodzi to naprawdę poważne kłopoty, ponieważ w każdej chwili rozrząd może się zepsuć. Co to będzie oznaczało dla kierowcy?
Uszkodzenie układu rozrządu to przede wszystkim zatrzymanie pracy silnika, a więc uniemożliwienie dalszej jazdy autem. Jest to jednak często najmniejszy problem, ponieważ w wielu silnikach, które nie posiadają stosownych zabezpieczeń, uszkodzony rozrząd może wyrządzić naprawdę bardzo poważne uszkodzenia w silniku. Często ich zakres jest tak duży, że jedynym rozsądnym wyjściem jest zakupienie zupełnie nowej jednostki napędowej, o rzecz jasna jest bardzo kosztowne.

Jak często należy wymieniać rozrząd?

Z racji tego, że rozrząd nie daje żadnych objawów swojego zużycia, a konsekwencje jego uszkodzenia są bardzo poważne, zasadne staje się to, jak często należy go wymieniać.
Przyjmuje się, że każdy kierowca powinien w swoim aucie rozrząd wymieniać co około 7 lat lub też co 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeśli posiada się auto dłuższy czas, ma się pewność, kiedy rozrząd był wymieniany. Jeśli jednak kupi się auto używane, nigdy nie ma się pewności, kiedy poprzedni właściciel taką wymianę przeprowadzał. Dlatego też, żeby nie ryzykować ogromnym wydatki w przypadku awarii, zalecane jest wymienienie rozrządu od razu po kupnie takiego auta.