emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

auto złom
Motoryzacja

Czy korzystanie z usług auto złomu jest opłacalne?

Wiele osób kupuje nowy samochód nie myśląc o złomowaniu starego. Nierzadko znaczenie ma więź emocjonalna i dobre wspomnienia. Przetrzymywanie nieużywanego samochodu nie jest jednak opłacalne i wiąże się z ciągłą koniecznością jego utrzymywania, w tym przedłużania obowiązkowej polisy OC, która jest kosztowna. W takiej sytuacji wyjściem może okazać się skorzystanie z usług auto złomu. Co warto wiedzieć o takich miejscach?

Jakie samochody warto oddać do złomu?

Auto złomy przyjmują samochody w każdym stanie technicznym. Można więc oddać pojazdy zarówno nowe, jak i stare, powypadkowe, uszkodzone, spalone i inne. Złomowanie to szczególnie opłacana opcja w przypadku aut, które nie są już sprawne, a nadal są zarejestrowane. Uszkodzone pojazdy bez aktualnego przeglądu technicznego zajmują niepotrzebnie miejsce i generują koszty związane z opłacaniem ubezpieczenia. Ich przetrzymywanie nie jest więc zasadne. Jeśli naprawa przewyższa wartość rynkową pojazdu, warto rozważyć oddanie go do auto złomu. Można za to otrzymać całkiem wysoką sumę gotówki. Stacje demontażu pojazdów oferują często bezpłatną wycenę. Odbiór auta może odbyć się za pomocą lawety, która przyjedzie pod wskazany adres. To duże ułatwienie dla osób, które mogłyby mieć problem z samodzielnym transportem pojazdu. W stacjach demontażu pojazdów można dodatkowo nabyć używane części pozyskiwane z demontażu aut. Poszukując auto złomu w Łańcucie, warto zapoznać się z ofertą firmy Impresja.

Jakie dokumenty potrzebne są do złomowania pojazdu?

Przed złomowaniem pojazdu należy przygotować kilka niezbędnych dokumentów. Konieczne jest okazanie dowodu rejestracyjnego. Jeśli został on zatrzymany przez policję, trzeba uzyskać zaświadczenie potwierdzające ten fakt lub kopię dowodu rejestracyjnego z Wydziału Komunikacji i przedłożyć w momencie przekazywania auta do stacji demontażu pojazdów. Należy też przygotować tablice rejestracyjne. W przypadku ich zniszczenia, zgubienia lub kradzieży, również trzeba przedłożyć oświadczenie potwierdzające ten fakt. Tak samo jest w przypadku karty pojazdu, jeśli została ona wydana. Niezbędna będzie również umowa kupna-sprzedaży pojazdu. W sytuacji, w której właścicielem auta jest bank bądź firma leasingowa, należy przedstawić zgodę na zbycie pojazdu lub dokument potwierdzający zakończenie umowy kredytu bądź leasingu. Wymienione dokumenty umożliwiają zweryfikowanie, że osoba oddająca auto do złomowania jest faktycznie jego właścicielem. Dopełnienie niezbędnych formalności jest konieczne, by cała procedura odbyła się zgodnie z prawem.

Podsumowanie

Oddanie samochodu do auto złomu okazuje się opłacalne w wielu przypadkach. Jeśli samochód stoi nieużywany lub jego naprawa jest niemożliwa, nie warto przetrzymywać go i przedłużać kosztowną polisę OC. Korzystanie z usług auto złomu umożliwia zwolnienie przestrzeni zajmowanej dotychczas przez stary pojazd i zarobienie całkiem wysokiej sumy. Oddając samochód należy pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów.