emotis.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

wskazówki obsługi klimatyzacji
Motoryzacja

Praktyczne wskazówki obsługi klimatyzacji

O ile jeszcze 20-30 lat temu klimatyzacja w aucie należała do rzadkości, obecnie kupując samochód jednym z pierwszych pytań, które pada jest, czy ma ono klimatyzację? Umówmy się. Klimat nie zmienił się aż tak bardzo w ciągu minionych dwóch dekad. Zmieniło się jednak nasze podejście do wymagań. Samochód stał się czymś więcej niż środkiem transportu z punktu A do B. Kto choć raz miał okazję jechać samochodem z klimatyzacją, ten nie wyobraża sobie, aby nie mieć jej na co dzień. Producenci aut zdają sobie z tego sprawę. Obecnie blisko 80% nowych aut ma klimatyzację na wyposażeniu, choć w oczywisty sposób zwiększa to cenę auta. Chętnych jednak nie brakuje. Zakup auta z klimatyzacją zwiększa komfort podróży, ale wymaga to też dbania o jej stan.

Klimatyzacja wymaga przeglądu podobnie jak samo auto

Regularne przeglądy techniczne to rytuał dla każdego posiadacza czterech kółek. Dzięki nim zyskujemy pewność, że nasze auto jest w dobrym stanie, a jeśli jakikolwiek elementy np. wahacze uległy zużyciu zostaną wymienione. Przeglądy wykonywane są zazwyczaj po przejechaniu określonej liczby kilometrów. W zależności od marki, rodzaju silnika jest to 15 lub 20 tys. km. Jeśli auto ma klimatyzację zaleca się również regularne sprawdzanie jej stanu. Bywa, że kierowcy robią to niechętnie ze względu na dodatkowo koszty, ale pamiętajmy, że w przypadku klimatyzacji oprócz kwestii mechanicznych chodzi również, a nawet przede wszystkim o nasze zdrowie. Klimatyzacja oprócz tego, że powinna zapewniać komfortową temperaturę podczas podróży powinna dbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Obsługa klimatyzacji pozornie wydaje się prosta. Na szczęście są zalecenia, których przestrzeganie pomaga zachować ją w dobrym stanie, i sprawić, że profesjonalne urządzenia do klimatyzacji nie będą konieczne.

Jak dbać o klimatyzację na co dzień?

Kupując samochód z klimatyzacją po raz pierwszy warto wyrobić w sobie kilka nawyków, które nie zajmują wiele czasu, aby w dłuższym horyzoncie odnieść z tego tytułu wymierne korzyści. Poznajmy kilka prostych tricków na zdrową klimatyzację.

1. W upalne dni, zanim ruszymy w drogę z włączoną klimatyzacją otwórzmy okna i wywietrzmy auto. Dzięki temu zmniejszamy ilość gorącego powietrza wewnątrz samochodu. Dzięki temu po włączeniu klimatyzacji szybciej uzyskamy pożądaną temperaturę. Rada dla niecierpliwych. 2-3 minuty na wywietrzenie przełożą się na mniej intensywną pracę klimatyzacji, a tym samym wolniejsze jej zużycie.

2. Regularna praca sprzyja klimatyzacji. Jeśli używamy samochodu sporadycznie lub mamy akurat pogodę, która nie wymaga dodatkowego chłodzenia powietrza, używajmy klimatyzacji pomimo to, tyle że krótko. Nawet 15 minut, sprawi, że mechanizm, który steruje jej pracą zyska czas, aby zapobiec osadzaniu się oleju na częściach instalacji.

3. Jeśli korzystamy z auta często, przegląd i wymianę filtra kabinowego należy wykonywać co ok. 10 tys. km. W przeciwnym razie spadnie jej efektywność pracy. Oprócz filtra warto wykonać dezynfekcję, odgrzybianie. Możemy wykorzystać do tego metodę ozonowania lub ultradźwięków. Bez względu na to, która zostanie użyta, skutecznie usunie z wszystkich zakamarków klimatyzacji bakterie, roztocza, które normalnie krążą po aucie podczas jazdy.

4. Jeśli pomimo wszystkich zalecanych zabiegów poczujemy nieprzyjemny zapach w aucie lub szyby będą nam parować przy włączonej klimatyzacji jest to znak, że nie obędzie się bez wizyty w serwisie klimatyzacji. Sprawna klimatyzacja to inwestycja w nasze zdrowie i tak należy do tego podchodzić. Kupując samochód należy brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale przyszłe wydatki związane z jego eksploatacją. W ten sposób unikniemy wielu niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *