Każdy kierowca doskonale wie, że samochód może być wyposażony w różnej jakości i typu części. Chodzi w tym wypadku nie tylko o tak zaawansowane elementy, jak przykładowo amortyzatory czy też hamulce, lecz również nieco prostsze, jak felgi. Na rynku znaleźć można felgi stalowe oraz aluminiowe, które zasadniczo się pomiędzy sobą różnią. Czy da się powiedzieć, że jeden z modeli jest lepszy? A jeśli tak, to który powinno się wybrać?
Charakterystyka felg stalowych
Felgi stalowe wykorzystywane są na samochodach od dekad. Ich cechy charakterystyczne powodują, że choć nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na wygląd, to jednak w dalszym ciągu posiadają całkiem spore grono zwolenników, znacznie wyżej je stawiających niż modele aluminiowe. Jakie są zatem ich wady oraz zalety?
Felg stalowe są, nie da się ukryć, dość brzydkie i niewyglądana zbyt dobrze. Można oczywiście wyposażyć je w poprawiające wizualną stronę kołpaki, lecz w dalszym ciągu nie będą one tak ładne, tak felgi stalowe. Swoje estetyczne braki nadrabiają jednak innymi chęchami. Po pierwsze są znacznie tańsze niż wersja aluminiowa, po drugie są znacznie sztywniejsze podczas jazdy, a także bardziej odporne na uderzenia, czyli się nie wyginają. Na koniec warto zauważyć, że ich naprawa jest łatwa oraz tania.
Charakterystyka felg aluminiowych
Felgi aluminiowe wybierane są zawsze z powodu ich strony estetycznej. Nadają samochodowi pięknego, eleganckiego wyglądu, sprawiając, że nawet stary i niebyt przyciągający wzrok samochód całkowicie zmienia swoje oblicze. Niestety za taką przyjemność trzeba dość sporo zapłacić, ponieważ felgi aluminiowe są bardzo drogie. Często nawet droższe o kilkaset złotych na sztuce względem wersji stalowej. A jakby tego było mało, są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i drogie w naprawie. Co prawda są odporne na korozje, lecz mimo wszystko uważane są za bardzo delikatne.
Felgi stalowe czy aluminiowe?
Jak zatem widać po charakterystyce obu tych modeli felg, zarówno jeden, jak i drugi posiada swoje mocne oraz słabe strony. Czy można zatem jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest lepszy? Nie do końca, ponieważ zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe, posiadają swoje niezaprzeczalne zalety, które są przeciwieństwem wad u konkurenta. Jaki jest z tego wniosek? Żeby móc posiadać odpowiednie felg na każdą okazję, trzeba mieć po prostu dwa zestawy. Model aluminiowy na lato, gdy nie ma tak wielu zagrożeń i można skupić się na pięknym wyglądzie samochodu, oraz model stalowy na zimę, gdy liczy się to, aby tylko w trudnych warunkach dojechać cało do domu.