Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Trzeba przede wszystkim dbać o to, aby był on zawsze w pełni sprawny, a więc i bezpieczny. Z tego też powodu co jakiś czas należy wykonywać w aucie gruntowny przegląd, który będzie pozwalał namierzyć wszystkie elementy wymagające wymiany. Jedną z najważniejszych podlegających regularnej wymianie części są klocki hamulcowe. Dlaczego wymiana klocków hamulcowych jest tak ważna, a także jak często powinno się ją wykonywać?
Zobacz także: BMW stare modele – jakie wybrać?
Czym są klocki hamulcowe?
Od czego zatem należy zacząć kwestie wymiany klocków hamulcowych? Na samym początku należy dowiedzieć się oczywiście tego, czym one są i do czego są wykorzystywane. Żeby się tego dowiedzieć, trzeba poznać podstawowe zasady działania układu hamulcowego.
W chwili, gdy kierowca naciska pedał hamulca, wzrasta ciśnienie płynu hamulcowego, który zaciska zacisk hamulcowy na tarczy. W zacisku umieszczone są klocki hamulcowe, które jako element cierny przyciskane są do tarczy, w efekcie czego auta wytraca prędkość i hamuje.
Dlaczego wymiana klocków hamulcowych jest obowiązkowa?
Skoro już wiadomo, czym są klocki hamulcowe i jak wygląda ich wykorzystanie w aucie, należy się teraz dowiedzieć, dlaczego ich regularna wymiana jest tak ważna. Za co one są odpowiedzialne?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest to element pracujący pod ogromnym obciążeniem. Cały czas oddziałuje na nie naprawdę duża siła, która stopniowo klocki degraduje. W sytuacji, gdy zetrą się one do stanu niepozwalającego na dalszą pracę, układ hamulcowy przestanie poprawnie działać. Czym to się skończy? Jak można się łatwo domyślić, znacznie spadnie skuteczność hamowania auta, a często nawet może się okazać, że nieprawidłowa praca układu hamulcowego oznaczać będzie znaczny spadek bezpieczeństwa jazdy takim autem. Jeśli samochód nie będzie w stanie efektywnie zatrzymać się lub wytracić prędkość, podróżowanie nim może być nawet śmiertelnie niebezpieczne.
Co jaki czas powinno się wymieniać klocki hamulcowe?
Jak więc widać, prawidłowo działający układ hamulcowy to podstawa bezpiecznego poruszania się autem. A jego najważniejszym elementem są klocki hamulcowe. Jak często powinno się je jednak wymieniać?
Jak się okazuje, nie da się w tym zakresie podać jednoznacznej liczby, po jakim czasie klocki nadają się do wymiany. Wszystko tu bowiem zależy od stylu jazdy danego kierowcy, jak mocno i jak często hamuje, a więc w jakim stopniu zużywa on klocki. Jak jednak szacują specjaliści, przyjmuje się, że klocki powinno się wymieniać co około 2-3 lata użytkowania auta lub też po około 30-40 tysiącach przejechanych kilometrów.
Jeśli nie jest się pewnym, kiedy wymienić klocki, można poprosić podczas corocznej kontroli na stacji diagnostycznej, aby pracownik sprawdził stan klocków. W wielu nowoczesnych autach obecne są również specjalne czujniki, które na desce rozdzielczej wyświetlają informacje, gdy klocki będą znacznie zużyte. Zdarza się również i tak, że klocki posiadają w sobie wbudowany specjalny czujnik, który powoduje piszczenie, gdy stają się one zbyt zużyte.