Filtr oleju to ważna część wchodząca w skład naszego samochodu, ponieważ między innymi dzięki niej auto pozostaje w dobrym stanie i nadaje się do użytkowania. Zadaniem filtra jest oczyszczanie oleju z różnych zanieczyszczeń.
Jak działa filtr oleju
Olej w silniku ma za zadanie zmniejszyć tarcie między ruchomymi częściami, z których składa się silnik. Olej ten jest zasysany przez pompę z misy, później jest filtrowany i prowadzony na panewki oraz inne części silnika. Kiedy oleju jest za dużo wraca on do misy.
Olej krąży cały czas po silniku co powoduje, że dostają się do niego różne zanieczyszczenia. Podczas tych okrążeń olej przenosi te zanieczyszczenia a filtr je zbiera. Niestety długie użytkowanie jednego filtra i rzadka wymiana oleju może doprowadzić do osiadania zanieczyszczeń na częściach silnika oraz do zapchania się filtra. Z tego powodu tak ważna jest wymiana oleju wraz z filtrem.
Budowa filtra oleju
Najczęściej spotykanym filtrem jest filtr puszkowy i jest on jak sama nazwa wskazuje zbudowany jak puszka. W skład tego filtra wchodzi wkład filtrujący, który zrobiony jest z papieru nie rozpuszczającego się lecz przepuszczającego ciecz.
Wkład swym wyglądem przypomina akordeon co sprawia, że ma on większą powierzchnię dzięki czemu lepiej filtruje. Filtr zawiera trzy zawory:
– anti- drain ma on hamować dostawanie się do misy brudnego oleju oraz przyspieszać jego drogę do silnika,
– „eko” zawór ten sprawia, że w filtrze zawsze jest odrobina oleju i odpalanie jest „mokre”
– przelewowy kiedy wkład jest zapchany zawór ten umożliwia przepływ niefiltrowanego oleju do silnika.
Kiedy wymienić filtr oleju
Filtr oleju powinno wymieniać się zgodnie ze wskazaniami producenta danego modelu samochodu i należy to robić razem z wymianą oleju. Trzeba to robić co najmniej raz w roku lub po przejechaniu określonej liczby kilometrów na jednym filtrze, najczęściej jest to około 15 tys. km.
O wymianie oleju i filtra często informuje nas świecąca kontrolka serwisowa. Jeśli nie będziemy wymieniać filtra i oleju wtedy narazimy się na wydatki związane z naprawą samochodu. Nowsze samochody posiadają wskaźnik wymiany oleju, który ma czujnik informujący o stanie oleju i osiągach silnika dzięki czemu wiadomo kiedy konieczna jest wymiana filtra oraz oleju silnikowego.
Wymiana oleju bez filtra jest możliwa i często chcąc zaoszczędzić wymieniamy sam olej lecz wtedy nie bierzemy pod uwagę tego, że konsekwencje pominięcia wymiany filtra oleju mogą narazić nas na koszty związane z przywróceniem samochodu do stanu używalności po wystąpieniu awarii związanej z nie wymienieniem filtra oleju.