emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

wydanie prawa jazdy
Motoryzacja

W jaki sposób przebiega wydanie prawa jazdy?

Każda osoba, która ma za sobą zdany egzamin na prawo jazdy, z pewnością zastanawia się, kiedy otrzyma do ręki upragniony dokument. Każdy początkujący kierowca powinien zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które umożliwią wydanie prawa jazdy.

Kiedy można zacząć jeździć samochodem po zdanym egzaminie?

Wiele osób wciąż sądzi, że od razu po zdanym egzaminie można wsiąść za.kierowmicę. Prawda jednak jest taka, że samo zaświadczenie otrzymane w ośrodku ruchu drogowego jest jedynie potwierdzeniem zdanego egzaminu. W ruchu drogowym można uczestniczyć dopiero w momencie, kiedy uzyska się dokument prawa jazdy – na ten czasem trzeba poczekać nawet kilkanaście dni po zdanym egzaminie.

Dlatego też każda osoba, która zdała egzamin, ale nie ma jeszcze w rękach dokumentu prawa jazdy, nie może wsiadać za kółko. Po pierwsze – w przypadku ewentualnej kolizji traci szanse na odszkodowanie, a dodatkowo może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości nawet 500 zł.

Co po zdanym egzaminie?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przebiega wydanie prawa jazdy. Każda osoba, która zdała egzamin musi wiedzieć, że jego wynik automatycznie przekazywany jest do wydziału komunikacji. Ten zobowiązany jest do złożenia zamówienia na dokument prawa jazdy dla konkretnego kierowcy.

Trzeba wiedzieć również, że wydanie prawa jazdy nie jest bezpłatne – trzeba uiścić odpowiednią opłatę. Zazwyczaj wymagane jest wykonanie przelewu bankowego na konto urzędu miasta. Można także dokonać płatności w kasie urzędu. Posiadając dowód zapłaty, można zgłosić się do wydziału komunikacji, gdzie należy załatwić resztę formalności.

Obecnie opłata za wydanie prawa jazdy wynosi nieco ponad 100 zł. Jest ona niezależna od tego, na jaką kategorię prawo jazdy zostało wydane.

Jak długo trzeba czekać na wydanie prawa jazdy?

Każda osoba, która zastanawia się, jak długo przyjdzie jej czekać na wymarzony dokument, powinna wiedzieć, że może sprawdzić w internecie, na jakim etapie produkcji jest jej prawo jazdy. Wystarczy wprowadzić w odpowiednie pola na stronie internetowej swoje dane personalne oraz numer PESEL. Z reguły na prawo jazdy nie czeka się dłużej niż dwa tygodnie. Termin liczony jest od momentu, w którym na konto urzędu wpłynęła opłata za wydanie dokumentu.

Z dłuższym czasem oczekiwania muszą liczyć się kandydaci, którzy wcześniej mieli nałożony zakaz prowadzenia pojazdów bądź też zdawali egzamin za granicą. W tym przypadku formalności mogą potrwać nawet dwa miesiące.

Jak odebrać prawo jazdy?

Aby odebrać prawo jazdy wcale nie trzeba osobiście stawić się w urzędzie, choć z pewnością jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Niemniej jednak, odebranie dokumentu możliwe jest poprzez pocztę. Tutaj jednak trzeba liczyć się z możliwością opóźnienia przesyłki, a nawet jej zaginięcia. Dlatego nie ma sensu narażanie się na dodatkowy stres – lepiej zdecydować się na osobistą wizytę w urzędzie. W tej sytuacji zyskuje się pewność, że będzie można szybciej wsiąść za kierownicę – od razu po otrzymaniu prawa jazdy do ręki.