emotis.pl

motoryzacja, mężczyzna, transport, praca

ile oleju do silnika
Motoryzacja

Ile oleju do silnika wlać i jak często go wymieniać?

Wielu niedoświadczonych kierowców uważa, że jedyne co należy wlewać do pojazdu to paliwo. Jak jednak każdy doskonale wie, w samochodzie krążą jeszcze inne, wcale nie mniej ważne płyny. Jednym z najważniejszych jest olej silnikowy. Z jakiego powodu jest on tak ważny, a także jak często powinno się go wymieniać? Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, jaki jest koszt takiej wymiany, a także ile oleju do silnika należy wlać.

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny?

Zanim przejdzie się do tego, ile oleju silnikowego należy wlać do silnika, a także jak często powinno się go wymieniać, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu jest on w ogóle tak ważny. Jaką funkcję pełni w aucie olej silnikowy?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że silnik nie może pracować bez oleju. Wiedzieć bowiem trzeba to, że jego metalowe elementy w wyniku ocierania o siebie bardzo szybko by się zwyczajnie zniszczyły. Doszłoby do zapieczenia silnika i jego zatarcia. Dzięki temu, że w newralgicznych miejscach cały czas obecny jest olej, zapewnia on smarowanie, a więc i zabezpieczenie metalowych części silnika przed zapieczeniem.

Co trzeba wiedzieć o wymianie oleju?

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu olej silnikowy jest tak ważny, trzeba się teraz dowiedzieć, dlaczego należy go wymieniać. Czy olej silnikowy nie może pracować w silniku cały czas ten sam?
Jeśli chce się, aby olej zapewnił odpowiedni stopień ochrony, a także umożliwiał wydajną pracę silnikowi, musi on być cały czas w odpowiedniej formie i kondycji. Niestety z biegiem czasu stan oleju się pogarsza — nie tylko traci on swoje właściwości ze starości, lecz przede wszystkim stopniowo pojawiać się w nim mogą opiłki metalu, które pochodzić będą z silnika. Są one naprawdę miniaturowe i w żadnym wypadku nie stanowią zagrożenia dla jednostki napędzonej, lecz ich nagromadzenie może spowodować pogorszenie się właściwości oleju, a więc i powstanie zagrożenia dla silnika.
Jeśli chce się tego uniknąć, konieczne jest okresowe i regularne wymienianie oleju na zupełnie nowy. Jak często należy taką wymianę przeprowadzać? Oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć, kiedy olej silnikowy będzie nadawał się do wymiany, lecz żeby nie ryzykować, przyjęte zostało, że powinno się go wymieniać raz na rok, lub jeśli dużo się jeździ, to co około 15 tysięcy kilometrów. Gwarantować to będzie, że olej cały czas będzie odpowiednio świeży i w dobrej kondycji.

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Jak więc widać, olej silnikowy to naprawdę bardzo poważna sprawa. Warto się teraz dowiedzieć, ile kosztuje taka wymiana, a także co konkretnie wpływa na cenę, którą trzeba będzie zapłacić.
Przeważnie wymiana oleju to wydatek około 250 złotych. Oczywiście może się ona różnić w zależności od tego, gdzie konkretnie będzie wykonywana, a także ile oleju do silnika będzie się wlewało. Na ogół do przeciętnego silnika wchodzi około 4,5 litra oleju, lecz w przypadku większych jednostek może to być o wiele więcej. Dodatkowo do kosztu wymiany oleju standardowo dolicza się również wymianę filtru oleju, który powinien być wymieniany razem z olejem.